عادت دادن کودک به حجاب بسیارمهم است ما نمی توانیم حجاب را به صورت فشرده اعمال کنیم ملایمت و لطافت و عادت دادن او بسیار اهمیت دارد. یکی از راه‌ های تشویق و ترغیب دختران به حجاب، تقویت ایمان در آن‌هاست. زنان باید دارای باوری استوار و ایمانی عمیق در خود ایجاد کنند. زنی که ...
عادت دادن کودک به حجاب بسیارمهم است ما نمی توانیم حجاب را به صورت فشرده اعمال کنیم ملایمت و لطافت و عادت دادن او بسیار اهمیت دارد.

یکی از راه‌ های تشویق و ترغیب دختران به حجاب، تقویت ایمان در آن‌هاست. زنان باید دارای باوری استوار و ایمانی عمیق در خود ایجاد کنند. زنی که دل به حق داده و اندیشه به خدا سپرده و فرجام زندگی دنیویش را پذیرفته است، چطور حاضر می‌شود، خودآرائی و خودنمایی کرده و خویش را در معرض دیده‌های گناه آلوده قرار دهد و زمینه‌های فساد دیگران را به وجود آورده و فساد آفرین باشد.

حضرت علی (ع) می فرایند: «شخصیت انسان در گرو باورهای اوست.» و همچنین می‌فرمایند: «ایمان انسان درعمل او جلوه گر است.»

بنابراین زن، هر چه با ایمان تر باشد، سعی می‌کند خود را بیشتر بپوشاند و پوششی را که کامل تر است انتخاب نماید.

 

دادن آگاهی‌های فرهنگی و اجتماعی؛

تلاش برای آگاهی در مورد زندگی و ضرورت‌های آن، بیان مفاسد و بی بند و باری‌ها و عواقب بد آن‌ها. عوارض بی عفتی و بی حجابی یا بد حجابی در جامعه. (باید زنان و دختران، همچنین مردان آگاهی یابند که ترویج بی عفتی و بی حجابی در جامعه از توطئه‌ها و دسیسه‌های اجانب و استعمارگران است)

شناساندن الگوهای والا؛

الگوها در ساختار روحی و رفتاری نقش مهمی دارند. امروز یکی از تأسف‌های جدی این است که دختر و زن مسلمان آن گونه که بایسته و شایسته است با چهره‌های بلند تاریخ اسلام آشنا نیست. زندگانی حضرت زهرا (س) و فرزند برومندش پیام آور عاشورا، حضرت زینب (س) و دیگر چهره‌های والای تاریخ گذشته و معاصر باید برای زن مؤمن نشان داده شود تا بنگرد که چگونه با حفظ هویت، شخصیت، وقار و متانت می‌تواند در جامعه حضور پیدا کند و ایفای نقش نماید.

 

عادت دادن کودک به حجاب بسیارمهم است ما نمی توانیم حجاب را به صورت فشرده اعمال کنیم ملایمت و لطافت و عادت دادن او بسیار اهمیت دارد.

 

۱- در این سنین کودکان در برابر حوادث و رفتار دیگران تاثیر پذیرترند، حجاب شرعی مادر، خاله، عمه و خانم های نزدیک به کودک و دوستانی که با آن ها روابط نزدیک داریم می تواند زمینه را برای محجبه بودن دختران فراهم کند.

یکی دیگر ازعوامل مخرب در این جا استفاده خانواده از شبکه های ماهواره ای است که به صورت مستقیم بر روح معنوی کودک اثرگذار است و یقینا بر روند مطلوب دینی خانواده موثر خواهد بود.

۲- بیان محاسن و فواید حجاب و مستور بودن زیبایی ها، رضایت خدا، سلامت فرد و اثرات زیان بار بدحجابی می تواند ما را در حصول نتیجه یاری کند.

۳- استفاده از آیات معرفی زنان صالح و برتر اسلام و بیان زندگانی ایشان به عنوان الگو

 

۴- همزمان با تکلیف دختران، بلوغ جسمانی هم اتفاق می افتد. این امر او را درگیر ظاهرش خواهد کرد. براین اساس او بیشتر از گذشته به فکر نمایاندن زیبایی ها و پوشاندن بدشکلی های موقتی اش خواهد افتاد. والدین آگاه باید با تهیه لباس های زیبا و شاد و متفاوت با رنگ های متنوع و استفاده ازخلاقیت، میل به آراسته بودن او را درک کنند به طوری که موجبات محدودیت او را فراهم نکنند و آزادی و شور و شوق کودکی او را مد نظر قرار دهند. مثلا از انواع چادرهای رنگی آذین شده با تور و روبان یا مانتو های زیبا با دکمه های رنگارنگ استفاده کنند تا دختر بداند، حجاب زیبایی های او را کم نکرده است.

می توانید برای انتخاب رنگ لباس و یا چادر، از او نظر خواهی کنید. دختر بچه ها لباس های چین دار و دنباله دار را بسیار دوست دارند. سعی کنید در حجاب و پوشش آنچه را که او دوست دارد انجام دهید و تنها شرط شما، پوشش اسلامی باشد. سلیقه خود را به هیچ عنوان بر فرزندتان تحمیل نکنید.

۵- یکی از روش های تشویق، دادن پاداش است به طوری که روانشناسان بر این باورند که تقویت های بیرونی مانند جایزه موجب ایجاد تقویت های درونی مانند میل به داشتن حجاب خواهد شد. بر این اساس برای رعایت حجاب فرزندتان هدیه های هر چند کوچک اما مستمر تهیه کنید.

۶- هر سال، روزجشن تکلیف کودکتان مراسمی کوچک به پا کنید چون آن روز تولدی دیگر است و به او یادآوری کنید درطول سالی که گذشت در چه زمینه هایی قوت یا ضعف داشته و قرار است چگونه باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=7225

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.