وزیر دفاع مصر پس از فراخوانی سفیر آنکارا در قاهره به دلیل موضع اخیر ترکیه که در آن برکناری مرسی توسط ارتش را کودتا خوانده بود، در اقدامی دیگر که ناشی از بالا گرفتن تنش در مناسبات دو کشور است، سفیر خود را از ترکیه فراخواند. Tweet   پیارم به نقل از خبرگزاری الشرق الجدید، عبدالفتاح ...

وزیر دفاع مصر پس از فراخوانی سفیر آنکارا در قاهره به دلیل موضع اخیر ترکیه که در آن برکناری مرسی توسط ارتش را کودتا خوانده بود، در اقدامی دیگر که ناشی از بالا گرفتن تنش در مناسبات دو کشور است، سفیر خود را از ترکیه فراخواند.

خبرگزاری فارس: مصر سفیر خود را از ترکیه فراخواند

 

پیارم به نقل از خبرگزاری الشرق الجدید، عبدالفتاح السیسی فرمانده کل نیروهای مسلح در مصر و وزیر دفاع این کشور بعد از تیره شدن روابط مصر و ترکیه در پی برکناری محمد مرسی از قدرت که آنکارا آن را کودتای نظامی برای سرنگونی مرسی خوانده است، دستور داد که سفیر مصر از این کشور خارج شود.

به نظر می‌رسد این اقدام سطح تیرگی روابط میان دو کشور را افزایش داده و به چالش در این مناسبات منجر شود.

ترکیه بعد از روی کار آمدن اخوانی‌ها در مصر بعد از انقلاب ۳۲۵ ژانویه مناسبت خوبی را با این کشور آغاز کرده و از جمله کشورهایی بود که بیشترین کمک را به این کشور کرد، سرمایه‌گذاری های ترکیه در مصر بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار بود.

وزارت خارجه مصر روز سه شنبه در اعتراض به دخالت آنکارا در امور داخلی این کشور، سفیر ترکیه در قاهره را احضار کرده بود .

«حاتم سیف نصر» معاون وزیر خارجه مصر در این دیدار مراتب اعتراض شدید خود از اظهارات برخی مقامات آنکارا درباره تحولات مصر و مداخله در امور داخلی این کشور را به سفیر آنکارا، ابلاغ کرد.

وزارت خارجه مصر با انتشار بیانیه ای، تأکید کرد: مصر علاقمند به حفظ روابط نزدیک خود با برخی کشورهای دوست است و امیدوار است ترکیه در موضع خود تجدید نظر کند تا به منافع دو ملت مصر و ترکیه و روابط تاریخی دو کشور آسیبی وارد نکند.

برخی مقامات ترکیه طی روزهای گذشته در اظهاراتی، شورای امنیت سازمان ملل متحد و برخی کشورهای منطقه ای ذی نفوذ را به دخالت در مسائل داخلی مصر فراخواندند.

به گزارش فارس

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=5656

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.