شهر حریره با قدمت ۸۰۰ ساله بازمانده شهر پیشین کیش است و در میانه کرانه شمالی جزیره قرار دارد. به گزارش هرمز ، گستره پستی و بلندی ها و خرابه های شهر قدیمی حریره حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد.این وسعت بازگو کننده این مطلب است که روزگاری شهری بزرگ و آباد در این منطقه وجود ...

شهر حریره با قدمت ۸۰۰ ساله بازمانده شهر پیشین کیش است و در میانه کرانه شمالی جزیره قرار دارد.

به گزارش هرمز ، گستره پستی و بلندی ها و خرابه های شهر قدیمی حریره حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد.این وسعت بازگو کننده این مطلب است که روزگاری شهری بزرگ و آباد در این منطقه وجود داشته و جمعیت کثیری را در خود جای  می داده است.

418396 9xiOXLe7 300x225 شهر حریره با قدمتی 800 ساله + تصاویر

دوران طلایی شهر حریره کیش از سال ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری بوده است.آن چه امروزه از این شهر بر جای مانده حجمی از معماری شهری است. حریره از جاذبه های کم نظیر جزیره کیش است که روزگاری بندر مهم و مرکز ارتباطی میان هند و چین با ایران و اروپا بوده است.

این شهر در حال حاضر به صورت پشته های بزرگی از بنا های سنگی از ملاط ساروج و گچ دیده می شودو پهنه آثار آن ۳ کیلومتر در یک کیلومتر تخمین زده می شود. با کاوش های باستان شناسان،مجموعه های خانه اعیانی ، حمام و محدوده صنعتی و مسجد آن برای بازدید گردشگران مهیا شده است.

992598009686133 300x225 شهر حریره با قدمتی 800 ساله + تصاویر

 

انتخاب این بخش از جزیره برای ایجاد شهر حریره طبیعی ترین و معقول ترین انتخاب بوده است. به این دلیل که ساحل صخره ای مرتفع آن از سطح دریا تقریبا ۱۰ متر بلند تر است و وجود ۳ خلیج و دماغه که نقش بندر گاه طبیعی دارد و همچنین دریای نسبتا آرام تری از دیگر کرانه ها و سواحل جزیره خود عامل شکل گیری شهر در ساحل شمالی شده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=5203

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.