بازارهای مختلف، از بازار طلا و ارز گرفته تا بورس و بازار خودرو در روز دوم پس از انتخابات همچنان تحت‌‌تاثیرآن قرار دارند. بازارهای مختلف، از بازار طلا و ارز گرفته تا بورس و بازار خودرو در روز دوم پس از انتخابات همچنان تحت‌‌تاثیرآن قرار دارند. در حالی که بازار خودرو در روزهای پیش از ...
بازارهای مختلف، از بازار طلا و ارز گرفته تا بورس و بازار خودرو در روز دوم پس از انتخابات همچنان تحت‌‌تاثیرآن قرار دارند.

بازارهای مختلف، از بازار طلا و ارز گرفته تا بورس و بازار خودرو در روز دوم پس از انتخابات همچنان تحت‌‌تاثیرآن قرار دارند.

در حالی که بازار خودرو در روزهای پیش از برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری وارد مدار افزایش قیمت‌های جسته‌گریخته شده و نگرانی‌هایی آفریده بود، اما انتخابات موجب شد سدی در مقابل افزایش قیمت خودرو تشکیل شود و بازار حال و هوای انتظار بگیرد.

حتی شنیده شد که قیمت خودرو تحت‌‌تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری کاهش‌ هم داشته و آرام شدن نسبی فضا به آرامش بازار خودرو کمک کرده‌است.

گفتنی‌است هفته گذشته با بروز شوک قیمتی در بازار خودرو قیمت این محصولات در حد قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت با این حال مصادف شدن ابتدای این هفته با پایان انتخابات ریاست‌جمهوری منجر به وارد آمدن شوک تورمی مثبت به بازار خودرو و کاهش قیمت‌ها شده است.

از سوی دیگر، بازار ارز نیز در روز ۲۵ خرداد  و همزمان با اعلام نتایج تدریجی انتخابات رنگ وبوی دیگری داشت. دلالان بازار ارز تهران دیروز دنبال خریدار بودند. نرخ‌ها از صبح ساعت به ساعت کاهش پیدا می‌کرد. زمانی که فقط یک میلیون از کل آرا شمرده شده بود و حسن روحانی زیر یک میلیون رای داشت، دلار ۳۵۵۰ تا ۳۵۷۰تومان فروخته می‌شد و در نهایت کاهش ۳۰۰تومانی قیمت را تجربه کرد.

با گذشت زمان و افزایش آرا به‌نفع آقای روحانی، قیمت‌ها نیز کاهش پیدا کرد و زمانی که رادیو ۱۱میلیون رای را به نام آقای روحانی اعلام کرد، همان لحظه صرافان قیمت دلار را که ۳۴۲۰تومان برای فروش روی تابلوی اعلام ثبت کرده بودند، تغییر دادند و به ۳۴۰۰تومان تغییر دادند.

بازار دیروز چندان برای صرافان و دلالان روز خوشایندی نبود. دیروز جای خریدار و فروشنده عوض شده بود و بازار یکدست خریدار شده بود.

از صبح مردمی که پیش از این و در روزهایی که قیمت‌ها در حال بالا رفتن بود به بازار هجوم برده بودند و خرید می‌کردند، حالا قصد فروش داشتند. آنهایی که صبح زودتر آمده بودند، با قیمت بالاتری دلارهایشان را به ریال تبدیل کردند.

دیروز یورو ۴۵۰۰تومان برای خرید و ۴۵۹۰تومان برای فروش قیمت‌گذاری شده بود. همچنین هر پوند ۵۴۰۰تومان خریداری می‌شد و ۵۵۰۰تومان به فروش می‌رسید. هر لیر ترکیه نیز ۱۹۴۰تومان به فروش می‌رسید.

قیمت هر سکه تمام یک‌میلیون‌و۲۲۰هزارتومان برای فروش و یک‌میلیون‌و۱۸۰تومان برای خرید قیمت‌گذاری شد. هر سکه طرح امام نیز قیمتش به یک‌میلیون‌و۲۳۰هزارتومان برای فروش و یک‌میلیون‌و۱۹۰هزارتومان برای خرید کاهش پیدا کرد. قیمت‌های جدید سکه حکایت از کاهش ۱۷۰هزارتومانی دارد. قیمت سکه نیم‌بهار آزادی به ۶۷۰هزارتومان و ربع‌سکه نیز به ۴۱۰هزارتومان برای فروش رسید.

بازار طلا نیز کاهش قیمت داشت. به نحوی که هر مثقال طلای ۱۷عیار با افت ۲۰هزارتومان در بازار ۵۱۳هزارو۵۰۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار با سقوط ۴۵۰۰تومانی به ۱۱۸هزارو۵۰۰هزارتومان رسید.

محمد کشتی‌آرای، رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر نیز گفته است: «با وجود آنکه قیمت جهانی طلا ثابت است، اما از صبح امروز قیمت طلا در ایران به‌شدت کاهش پیدا کرده تا جایی که هم‌اینک طلا گرمی ۱۱۷هزارو۵۰۰تومان شده است.»

در همین حال، با انتشار اخبار اولیه پیروزی روحانی، معاملات آتی سکه طلا بازار شاهد کاهش شدید قیمت‌ها بود، تا جایی که تمام سررسیدها در صف فروش نشستند. قیمت سکه در بازار نقدی با کاهش حداقل ۸۰هزارتومانی نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته کاهش قیمت داشته و همین امر موجب شد تا سررسیدهای آتی با پیشنهاد کاهش ۸۰هزارتومانی نسبت به تشکیل صف فروش اقدام کنند.

همچنین نتایج اولیه انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری موجب شد تا در دو ساعت اول معاملات با افزایش ۸۸۵واحدی مواجه و برای نخستین بار نه‌تنها وارد کانال ۴۶هزارواحدی شود بلکه از نیمه آن هم عبور کند.

از سوی دیگر با احتساب رقم آخر سال شاخص بورس یعنی ۳۸هزارو۴۰واحد و افزایش بیش از هشت‌هزارو۵۰۰واحدی آن در سه ماه سال‌جاری میانگین بازدهی بازار سهام به ۲۲/۳ درصد بالغ شده است.

بازار سهام که طی روزهای گذشته با افزایش شاخص بورس مواجه شده بود، دیروز هم شاهد روند صعودی شده و طی آن اکثر شرکت‌ها با افزایش قیمت در حال دادوستد هستند.

در هر حال انتظار می رود با قطعی شدن ریاست جمهوری حسن روحانی تاثیرات این پیروزی بر بازارها اقتصادی ادامه داشته باشد.تاثیراتی که از هم اکنون مثبت به نظر می رسند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=4888

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.