دبیر ستاد انتخابات کشور با تاکید بر این که شورای نگهبان صحت انتخابات ریاست جمهوری را تائید کند، گفت: آقای روحانی اکنون رئیس جمهور منتخب مردم است و از ۱۲ مرداد ماه بعد از تنفیذ رهبر معظم انقلاب امور اجرایی کشور را در دست می گیرد. ، سید صولت مرتضوی در برنامه گفتگوی ویژه خبری ...

دبیر ستاد انتخابات کشور با تاکید بر این که شورای نگهبان صحت انتخابات ریاست جمهوری را تائید کند، گفت: آقای روحانی اکنون رئیس جمهور منتخب مردم است و از ۱۲ مرداد ماه بعد از تنفیذ رهبر معظم انقلاب امور اجرایی کشور را در دست می گیرد.

، سید صولت مرتضوی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان این که نامزدها در این دوره از انتخابات اخلاق و قانون را به درستی و همان طور که انتظار می رفت رعایت کردند، اظهار کرد: ملت ایران در این انتخابات خوش درخشید به گونه ای که رهبر معظم انقلاب به حضور مردم در صحنه با افتخار یاد کردند.
وی افزود: برنامه ریزی برای دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها از خرداد سال گذشته آغاز و ۲۴ فرآیند تا روز اخذ رأی طی شد. با وجود آنکه دو انتخابات همزمان برگزار شد، درمجموع با همه تلاشها و برنامه ریزی ها و اقدامات، انتخابات میمون و مبارکی را شاهد بودیم.
دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به وجود ۵۰ میلیون ۴۸۳ هزار و ۱۹۲ نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات تصریح کرد: در مجموع ۷/۷۲ درصد معادل ۳۶ میلیون ۷۰۴ هزار ۱۵۶ نفر در انتخابات شرکت کردند.
وی با تبریک به حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب در پی کسب اکثریت آراء به عنوان رئیس جمهور منتخب ملت، برای وی آرزوی موفقیت کردو افزود: خوشبختانه حماسه سیاسی در روز گذشته رقم خورد که این حضور گسترده مقدمه ای برای حماسه اقتصادی خواهد بود.
مرتضوی گفت: این انتخابات، انتخاباتی بسیار باشکوهی بود. ما چیزی حدود ۲۲ روز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را داشتیم و هفت روز تبلیغات شوراها . تقریبا ۲۷۰ هزار نفر در سراسر کشور تبلیغات کردند و ما کمترین حوادث و سوانح و بداخلاقی ها را شاهد بودیم. لذا این فرهنگ سازی که رسانه ملی انجام داد در پشتیبانی نامزدهای ریاست جمهوری آورده ای در اردوگاه جمهوری اسلامی ایران و این قابل صدور است.
وی افزود: در انتخابات ریاست جمهوری همه هزینه هایی که صورت گرفت تبدیل به یک سرمایه شد، رسانه ملی آمد در کمیسیون نظارت و تبلیغات نامزدها و برنامه هایش را ارائه کرد و تصویب و مقرر شد هر کدام از نامزدها ده تا دوازده ساعت مفید، برنامه داشته باشند. هزینه ها را رسانه ملی کم کرد و دیدیدم که با این اقدامات انجام شده این حماسه به وقوع پیوست و مشارکت ۷۲٫۷ درصدی را رقم زد با کمترین هزینه و بهترین نتیجه و آورده را به همراه داشت.
وی در پاسخ به این سوال که وزارت کشور دقت را فدای سرعت نمی کند، عنوان کرد: واقعاً بنا بر این بود. تمام همکاران ما در سراسر کشور، استانداران، فرمانداران و … همه بسیج شدند تا این امانت را به صاحبش برگردانیم. توأم بودن انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها کار بسیار سنگینی بود در همین تهران ۱۸۰۰ کاندیدا بود و بخش قابل توجه این ها می خواستند پای صندوق های رأی نماینده داشته باشند و نهایتاً در روز اخذ رأی و انتخاب ۳۱ نفر توأم با مجاهدت بود.
مرتضوی درباره اینکه رئیس جمهور منتخب از چه زمانی این تصدی را بر عهده می گیرد، گفت: رئیس جمهور الان منتخب است و تمام امورات اجرایی کشور را رئیس جمهور قبلی تا روز ۱۲ مرداد انجام می دهد و از آن به بعد دوره تصدی آقای روحانی با تنفیذ مقام معظم رهبری شروع می شود.
معاون سیاسی وزیر کشور در خصوص روند بررسی ارا انتخابات شوراهای شهر و روستا افزود: انتخابات شوراها از مهمترین انتخابات و اثر گذار در کشور است. شوراهای اسلامی شهر و روستا از ارکان تصمیم گیری در ایران است. اداره امور عمومی مردم به دست شوراهاست و شوراها حلقه واصلی بین مردم و مدیریت میانی و کلان کشور هستند.
وی با بیان اینکه یکی از وظایف شوراها پیشگیری و تصویب اعتبارات شهرداری ها است، اظهار کرد: شوراها وظیفه پیگیری اجتماعی و حقوق مدنی مردم را دارند. در این دوره نظر به اصلاحیه قانون قدری عمر شورا اضافه شد تا با انتخابات ریاست جمهوری همزمان باشد.
صولت مرتضوی درخصوص شرکت ایرانیان خارج از کشور در انتخابات ریاست جمهوری افزود: مشارکت در خارج از کشور خوب بود. وی گفت: البته برخی از کشورهای اروپایی با وزارت امور خارجه همراهی نکردند.
وی در خصوص اعلام نتایج اسامی شوراها افزود: اعلام اسامی شوراهای اسلامی شهر و روستا از طریق فرمانداران و بخشداران اعلام می شود. وی تصریح کرد: شمارش آرا انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در تمام روستاها و بسیاری از شهرهای کوچک پایان یافته است.
دبیر ستادانتخابات کشور گفت: حضور گسترده مردم در انتخابات همه رشته های دشمنان را پنبه کرد و قدرت چانه زنی ایران را در عرصه بین الملل افزایش داد. این انتخابات انسجام ملی را افزایش داد و همه دسیسه ها و نقشه های دشمنان را نیز نقش براب کرد.
وی در پاسخ به پرسشی در باره احتمال اعتراض نامزدها به نتایج انتخابات گفت: خوشبختانه یکی از ویژگی های مثبت انتخابات این بود که سایر نامزدها به فرد پیروز تبریک گفتند که این از رقابت اخلاقی میان نامزدهای ریاست جمهوری در کشورمان حکایت دارد. در صورتی که نامزدها اعتراضی به نتایج داشته باشند، حداکثر سه روز فرصت دارند تا به هیات نظارت انتخابات اعلام کنند و هیات نظارت نیز بین هفت تا ده روز برای پاسخ به شکایت احتمالی فرصت دارد. در هر صورت شورای نگهبان باید صحت انتخابات را تأیید کن

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=4867

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.