رئیس شرکت «آرم رز گازپروم» ارمنستان اعلام کرد که این شرکت آماده است تا ایران را به عنوان یک واردکننده جایگزین برای گاز طبیعی در نظر بگیرد.   آرکا، واردان هاروتویان رئیس شرکت «آرم رز گازپروم» اعلام کرد: این شرکت آماده است تا فرصت‌های خرید گاز از ایران را به عنوان یک واردکننده جایگزین برای ...

رئیس شرکت «آرم رز گازپروم» ارمنستان اعلام کرد که این شرکت آماده است تا ایران را به عنوان یک واردکننده جایگزین برای گاز طبیعی در نظر بگیرد.

 

آرکا، واردان هاروتویان رئیس شرکت «آرم رز گازپروم» اعلام کرد: این شرکت آماده است تا فرصت‌های خرید گاز از ایران را به عنوان یک واردکننده جایگزین برای گاز طبیعی در نظر بگیرد.

 

وی افزود: اگر گاز ایران ارزان‌تر از گاز روسیه باشد، این شرکت احتمالا از ایران گاز وارد کند.

هاروتویان گفت: بعید است که گاز ایران ارزان تر از گاز روسیه باشد.

 

پیش از این، تیگران سرگیسیان نخست‌وزیر ارمنستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا ارمنستان پس از اینکه روسیه، قیمت گاز خود را افزایش داده است، از ایران گاز نمی‌خرد، گفته بود: گاز ایران گران‌تر از روسیه است.

 

دولت ارمنستان در سال ۲۰۰۴ ساخت خط لوله گاز ایران- ارمنستان را آغاز کرد. این خط لوله در سال ۲۰۰۷ شروع به فعالیت کرد. ایروان از گاز ایران برای تولید برق استفاده می‌کند.

بر اساس توافق میان ۲ کشور، ایران به مدت ۲۰ سال ۳۶ میلیارد مترمکعب گاز به ارمنستان ارسال خواهد کرد.

 

مدت این قرارداد می‌تواند برای ۵ سال دیگر ادامه و میزان گاز صادراتی نیز به ۴۷ میلیارد مترمکعب افزایش یابد.

تصمیم ناظر خدمات عمومی ارمنستان مبنی بر افزایش قیمت گاز برای مصرف‌کنندگان از امروز اجرایی شد.

 

این امر به این معنی است که مصرف‌کنندگانی که بیش از ۱۰ هزار مترمکعب گاز طبیعی در ماه مصرف می‌کنند، ۱۵۶ هزار درام (واحد پول ارمنستان) به ازای هر هزار مترمکعب باید بپردازند. پیش از این، مصرف‌کنندگان ۱۳۲ هزار درام به ازای هر هزار مترمکعب می‌پرداختند.

 

شرکت روسی ارمنی «آرم رز گازپروم» در سال ۱۹۹۷ تاسیس شد و دارای حق انحصاری واردات و توزیع گاز طبیعی روسیه در ارمنستان است.

گاز روسیه از طریق گرجستان به ارمنستان وارد می‌شود. سهام داران این شرکت شرکت روسیه‌ای «گازپروم» و دولت ارمنستان هستند.

فارس

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=4642

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.