وزارت خزانه داری آمریکا، از ممنوعیت فروش تلفن همراه اپل و تجهیزات جدید و برنامه های آن به ایران خبر داد.   دولت آمریکا اعلام کرده می‌خواهد آن بخش از تحریم‌های خود علیه ایران ‌که فروش ابزارهای ارتباطی به شهروندان عادی ایرانی را ممنوع می‌کند، لغو کند.   خبرگزاری رویترز با یادآوری این خبر نوشت: ...

وزارت خزانه داری آمریکا، از ممنوعیت فروش تلفن همراه اپل و تجهیزات جدید و برنامه های آن به ایران خبر داد.


 

دولت آمریکا اعلام کرده می‌خواهد آن بخش از تحریم‌های خود علیه ایران ‌که فروش ابزارهای ارتباطی به شهروندان عادی ایرانی را ممنوع می‌کند، لغو کند.

 

خبرگزاری رویترز با یادآوری این خبر نوشت: این اقدام که توسط خزانه داری آمریکا اطلاع رسانی شد حاوی این بود که شرکت های آمریکایی می توانند جدید ترین تلفن های همراه خود و همچنین جدید ترین برنامه های آن را به ایران بفروشند.

 

همچنانکه «وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه امریکا در مصاحبه با بی بی سی گفت: «این تصمیم را گرفتیم تا تحریم ها مانعى براى استفاده از تکنولوژى هایى که مردم براى ارتباط بهتر و سریعتر به آن ها نیاز دارند، ایجاد نکند. این موضوع هم شامل سخت افزار می شود و هم شامل نرم افزار.»

 

 

البته بی‌گمان دلیل این اقدام از سوی آمریکا نیز چندان خیرخواهانه نیست و کاملاً در راستای منافع ایالات متحده انجام می‌گیرد.

 

در پی انتشار این خبر، کارشناسان مستقل با این گفته که این ادعاها بی ارزش و احتمالا خالی از محتواست به خبر لغو تحریم ها واکنش نشان دادند. به عقیده این کارشناسان دولت آمریکا عمدا و در آستانه انتخابات در حال دروغگویی است تا بتواند نظر مثبت مردم ایران را به سمت کاندیداهای مطلوب خود جلب کند.

 

اما از سویی به نظر می رسد لغو این تحریم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هدف دیگری را نیز دنبال می کند.

 

رویترز در این خصوص نوشت: آمریکا و کشور های غربی ادعا دارند که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز نیست و آمریکا برای همین ایران را تحریم اقتصادی می کند ولی شاید این کاهش تحریم ها در فروش تکنولوژی های شخصی نشانه ای از تلاش آمریکا برای بهتر کردن رابطه خود با شهروندان ایران قبل از انتخابات ایران است.

 

رویترز در ادامه افزود: نکته قابل توجه است این است که تکنولوژی، نقش بسیار بالایی در اعتراضات سال ۸۸ داشت و گروههای مخالف و معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری از آن استفاده کردند. دولت آمریکا ابتدا در سال ۲۰۱۰ کمی از تحریم ها و ممنوعیت فروش تکنولوژی به شهروندان ایرانی را کاست اما حرکت جدید چیزی فراتر از آن بود و از این به بعد به کمپانی های آمریکایی نیز اجازه داده شده که به ایرانی ها نرم افزار و سخت افزارهایی را بفروشند

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=4474

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.