بندرعباس- در مراسمی با حضور رئیس دیوان عدالت اداری ، استاندار هرمزگان و مدیران دستگاههای اجرایی هجدهمین دفتر نمایندگی این دیوان در استان هرمزگان در بندرعباس افتتاح شد. رئیس دیوان عدالت اداری پنجشنبه دراین مراسم طی سخنانی احقاق حقوق شهروندان و رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراش مردم نسبت به دستگاههای دولتی، کارمندان و مدیران ...

بندرعباس- در مراسمی با حضور رئیس دیوان عدالت اداری ، استاندار هرمزگان و مدیران دستگاههای اجرایی هجدهمین دفتر نمایندگی این دیوان در استان هرمزگان در بندرعباس افتتاح شد.

رئیس دیوان عدالت اداری پنجشنبه دراین مراسم طی سخنانی احقاق حقوق شهروندان و رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراش مردم نسبت به دستگاههای دولتی، کارمندان و مدیران و همچنین آیین نامه های دولتی که تصمیمات یا اقدامات آنها با قانون و شرع مخالفت داشته باشد ذکر کرد.


حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفرمنتظری تاکید کرد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه و به منظور تسهیل و تسریع در رفت وآمد شاکیان دفاتر این دیوان در استانهای مختلف کشور ایجاد و راه اندازی می شود که تاکنون هجده نمایندگی آن افتتاح و آغاز به کار کرده است. 

ˈ دراطلاعات منتشره آمده است که طبق قانون دیوان عدالت اداری بایستی در تهران مستقر باشد اما از آنجایی که مراجعه مردم به این دستگاه پر اهمیت مواجه با مشکل بود در برنامه پنجم توسعه کشور افتتاح دفاتر دیوان در تمام استان ها پیش بینی شده است.ˈ 

رئیس کل دادگستری هرمزگان نیز دراین مراسم با اشاره به ضرورت تعامل دستگاه های اجرایی با این دفاتر گفت: این همکاری هر چه نزدیک تر و صمیمی تر باشد به طبع حقوق شهروندی افراد نیز بیشتر رعایت می شود. 

در پایان این مراسم آقای ˈ ساعد درجیˈ نیز بعنوان اولین رئیس دفتر نمایندگی عدالت اداری در هرمزگان معرفی شد. 

بمنظور اطلاع بیشتر به چهار ماده از قانون تشکیل و اداره دیوان عدالت اداری نیز اشاره شده است: 

ماده۱ ـ در اجراء اصل یکصد و هفتاد و سوم (۱۷۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورین و ادارات و آئین نامه های دولتی خلاف قانون یا شرع یا خارج از حدود اختیارات مقام تصویب کننده، دیوان عدالت اداری زیرنظر رئیس قوه قضائیه تشکیل می شود. 

ماده۲ـ دیوان عدالت اداری که در این قانون « دیوان» نامیده می شود، در تهران مستقر می باشد. تعیین تعداد شعب دیوان، به پیشنهاد رئیس دیوان و تصویب رئیس قوه قضائیه است. 

ماده۳ـ قضات دیوان باید دارای پانزده سال سابقه کار قضائی باشند. در مورد قضات دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در یکی از گرایشهای رشته حقوق یا مدارک حوزوی معادل، داشتن ده سال سابقه کار قضائی کافی است. 

تبصره ـ قضات شاغل در دیوان و قضاتی که حداقل پنج سال سابقه کار قضائی در دیوان دارند، از شمول این ماده مستثنی هستند. 

ماده۴ـ رئیس دیوان که با حکم رئیس قوه قضائیه منصوب می شود، رئیس شعبه اول دیوان نیز می باشد و به تعداد مورد نیاز معاون و مشاور خواهد داشت. قضات دیوان به پیشنهاد رئیس دیوان و یا حکم رئیس قوه قضائیه منصوب می شوند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=4451

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.