علی اکبر ولایتی در برنامه دیدگاه و با دوربین شبکه اول سیما به بیان برنامه ها و اقدامات انتخاباتی خود پرداخت. فایل تصویری این برنامه را بعد از پایان سخنرانی، در چندرسانه ای سرویس انتخابات جام نیوز و صفحه اختصاصی علی اکبر ولایتی مشاهده و دانلود فرمائید.   مهمترین محورهای سخنان دکتر ولایتی به این ...
علی اکبر ولایتی در برنامه دیدگاه و با دوربین شبکه اول سیما به بیان برنامه ها و اقدامات انتخاباتی خود پرداخت.

فایل تصویری این برنامه را بعد از پایان سخنرانی، در چندرسانه ای سرویس انتخابات جام نیوز و صفحه اختصاصی علی اکبر ولایتی مشاهده و دانلود فرمائید.

 

مهمترین محورهای سخنان دکتر ولایتی به این شرح است:

 

* اهل شمیرانم و اجداد من هم شمیرانی بوده است.

 

* در کنکور سراسری که شرکت کردم، رتبه‌ام ۴۹ شد و به همین دلیل در هردانشگاهی در کشور می‌توانستم تحصیل کنم. در سال ۱۳۵۰ پزشک شدم. از قبل علاقه به پزشکی اطفال داشتم به خاطر آنکه زمینه عاطفی ‌آن را در خود حس می‌کنم.

 

* مرحوم دکتر محمد قریب استاد بنده بوده است و من ۳ سال تخصص را زیر نظر ایشان بوده ام. ایشان استاد اخلاق هم بودند و امیدوارم گوشه‌ای از میراث اخلاقی آن بزرگمرد را بنده داشته باشم.

 

* بعد از تخصص، به آمریکا رفتم برای گذراندن دوره فوق تخصصی عفونی اطفال و استادم یکی از اساتید مشهور آمریکا بود.

 

* بعد از برگشتم به عنوان کادر علمی دانشگاه علوم پزشکی وارد خدمت شدم. از سال ۵۳ تاکنون سابقه ۳۹ ساله تدریس در دانشگاه را دارم و در  حال حاضر استاد تمام و استاد ممتاز پایه ۳۰ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستم.

 

* جزو بنیانگذاران انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی بودم. در گرماگرم انقلاب شبکه مخفی بیمارستانی را با مسئولیت بنده تاسیس کردیم تا مجروحان را مورد درمان را قراردهیم و اینها دست ساواک نیفتند.

 

* دوم آذر ۱۳۵۸ به عنوان معاون درمان وزارت بهداشت انتخاب شدم و در اولین دوره مجلس از سوی جامعه روحانیت به عنوان کاندیدا معرفی شدم و در سال ۱۳۶۰ وزیر خارجه شدم. ۱۶ سال سکاندار سیاست خارجی کشور بودم. و هم‌اکنون مشاور مقام معظم رهبری در حوزه بین الملل هستم.

 

* در طول دوره ۱۶ ساله ام در وزارت خارجه، وزارت خارجه را از زیر صفر به آنجا رساندم که دیپلماسی جنگ و مذاکرات صلح را اداره کرد.

* امام در بیاناتشان گلایه ای دارند از وزارت خارجه از جمله اینکه به طور متوسط هر ۵ ماه یک وزیر داشت اما بنده که آمدم ۱۶ سال در وزارتخانه بود.

 

* هر بار که قرار بود مجلس به بنده رای اعتماد بدهد از سوی امام و رهبری تاکید می‌شد که ایشان باید در وزارت‌خارجه بماند.

 

* کاری که امروز در رابطه با تحریم‌ها و هسته‌ای و … داریم سخت‌تر از دیپلماسی در دوره جنگ و قطعنامه ۵۹۸ نیست و من می‌دانم که چگونه باید با این موارد کار کرد.

 

* صدام قطعنامه ۱۹۷۵ را جلوی دوربین پاره کرد و گفت امروز که عراق قوی است و ایران ضعیف، ما این قرار داد را قبول نداریم. پس از پایان جنگ از سوی امام مامور شدم برای مسئولیت مذاکرات.

 

* امام از طریق حاج احمد آقا پیام دادند که بنده اختیار تام دارم که هرجور که صلاح است عمل کنم.

 

* در جنگ عراق برای اولین بار در ۲۰۰ سال اخیر به واسطه دیپلماسی صورت گرفته، حتی یک وجب از خاک ایران جدا نشد.

* در دوره رهبری امام، ریاست جمهوری مقام آیت‌الله خامنه‌ای و نیابت فرماندهی کل قوا توسط آیت‌الله هاشمی در عرصه نظامی بر دشمن پیروز شدیم.

 

* یک دیپلماسی بسیار پیچیده و ظریف در جنگ و در جریان قطعنامه ۵۹۸ و قرارداد ۱۹۷۵ عملیاتی کردیم. دیپلماسی ما شبیه کوه یخ بود که بخشی از آن آشکار و بخشی هم به صورت پنهانی انجام می‌شد. و موجب شد ما عملاً پیروز شویم.

 

* به مردم قول می‌دهم که مسئله هسته‌ای را با حفظ حقوق ایران حل خواهم کرد.

* من در آن زمان روابط بسیار نزدیکی با سران برخی کشورها از جمله رهبر چین و دبیرکل حزب کمونیست شوروی و برخی دیگر داشتم.

 

* مساله روابط خارجی و موضوع اقتصاد داخلی با هم ارتباط تنگاتنگ دارند. میلیاردها دلار در کشورهای خارجی پول داریم. یک دیپلماسی فعال میخواهیم که این پولها به ایران بازگردد و ارزش پول ملی کاهش نیابد.

 

* ما با آمریکا مشکل داریم ولی با بقیه کشورها مشکل نداریم و نباید دیپلماسی خارجی کشور در ارتباط با این کشورها قفل شود.

 

* ۶ اجلاس بزرگ بین‌المللی برای بیداری اسلامی برگزار کردیم که بسیار تعیین کننده بود و نقش ایران را در نزد دوست و دشمن نشان داد. ۹۰ درصد مهمانان دعوت ایران را اجابت کردند.

 

* مردم از گرانی افسارگسیخته رنج می‌برند. بیکاری با درجه بالا وجود دارد و مردم رنج می‌برند. اینها علاج دارد و یک بخش از علاج آن به روابط خارجی برمی‌گردد که باید بازسازی شود.

 

* ارزان‌تر شدن قیمت‌ها و تنظیم و کنترل بازار باید صورت بگیرد. نباید هر روز درصد قابل ملاحظه‌ای به قیمت‌ها اضافه شود. چرا باید نقدینگی ما از مبلغ حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان در سال ۸۵ به حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در سال فعلی برسد؟

 

* گرانی و تورم باید کنترل شود. باید پول کشور از قید خزانه‌های خارجی آزاد شود. راه آن دیپلماسی فعال است.

* نباید بانک مرکزی هر روز یک بخشنامه صادر کند که مردم ندانند در عرصه اقتصاد چه کنند.

 

* شعار ما در دولت جدید این است که اخلاق محور باید باشیم و ثبا‌ت‌مدیریتی باید وجود داشته باشد.

* مردم از اینکه می‌بینند برخی مسئولان به جای حل مشکلات، با یکدیگر ستیز می‌کنند ناراحتند.

 

* اینکه یک کسی سلیقه سیاسی‌اش با من نباشد، نباید دلیلی برای عدم به کارگیری تخصص وی باشد.

 

* دولت من دولت متمم خواهد بود.

* روابط خارجی کشور تقریبا به حالت رکود درآمده و بخشی از مشکلات کشور به این مسئله مربوط می‌شود.

* برای درمان اقتصاد و معیشت یک فرصت ۱۰۰ روزه می‌خواهیم.

 

* اگر مورد اعتماد قرار بگیرم و دولت تشکیل دهم، حتما قانونگرا خواهم بود و همکاری تنگاتنگی با مجلس خواهم داشت. برخی دوستانی که در ستاد بنده هستند، از نمایندگان مجلس هستند و یا یک مقام مهمی در مجلس شورای اسلامی دارند و در آینده هم انتخاب وزرا و تدوین برنامه ها و تصمیماتمان در حوزه های مختلف در همکاری نزدیک با قوای سه‌گانه و بخصوص با قوه مقننه خواهد بود. البته قوه قضائیه هم ناظر بر اجرای قانون است.

* می‌شود اقتصاد بدون نفت داشت. ما باید یک جاده ابریشم جدید درست کنیم. ما باید از ویژگی‌های ایران که دارای جغرافیای سیاسی منحصر به فردی است استفاده کنیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=4393

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.