افشاگری مامور سازمان ملل دردسر ساز شد!/ ارسال تسلیحات پیشرفته روسی به سوریه/ صالحی به طور غیر منتظره وارد دمشق شد. افشاگری مامور سازمان ملل دردسر ساز شد!   پیارم به نقل از جام سیاسی؛ سایت دویچه وله(DW) نوشت: «کمیسیون مستقل سوریه در سازمان ملل اظهارات کارلا دل‌پونته درباره استفاده شورشیان سوری از سلاح شیمیایی ...

افشاگری مامور سازمان ملل دردسر ساز شد!/ ارسال تسلیحات پیشرفته روسی به سوریه/ صالحی به طور غیر منتظره وارد دمشق شد.

افشاگری مامور سازمان ملل دردسر ساز شد!

 

پیارم به نقل از جام سیاسی؛ سایت دویچه وله(DW) نوشت: «کمیسیون مستقل سوریه در سازمان ملل اظهارات کارلا دل‌پونته درباره استفاده شورشیان سوری از سلاح شیمیایی در درگیری‌های این کشور را رد کرده است. در توضیح این کمیسیون آمده که هیچ دلیلی مبنی بر استفاده سلاح شیمیایی از سوی هیچ‌یک از طرفین منازعه در دست نیست. این کمیسیون تاکید کرده که در حال حاضر نمی‌تواند توضیح بیشتری در این زمینه ارائه کند.»

 

این سایت افزود: «کارلا دل‌پونته، دادستان پیشین دادگاه کیفری بین‌المللی در پرونده یوگسلاوی و رواندا و عضو کمیسیون تحقیق سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در سوریه، در گفتگو با تلویزیون سوئیس اعلام کرده بود که بر اساس مستندات جمع‌آوری شده این کمیسیون، شورشیان سوری از گاز سارین استفاده کرده‌اند. او تصریح کرده بود که هنوز شواهد غیر قابل انکاری برای استفاده مخالفان اسد از گاز سارین به دست نیامده اما سوءظن آشکاری در این زمینه وجود دارد.»

 

به نوشته رادیو فردا، مخالفان حکومت دمشق، در واکنش به سخنان خانم دل‌پونته، اتهام استفاده از سلاح شیمیایی در جنگ داخلی سوریه را رد کردند. یک سخنگوی ارتش آزاد سوریه به خبرگزاری آلمان گفت، مخالفان به گاز عصبی سارین دسترسی ندارند و از آن هم استفاده نکرده اند.

 

در حالی دویچه وله مدعی دل‌پونته گفته “هنوز شواهد غیر قابل انکاری برای استفاده مخالفان اسد از گاز سارین به دست نیامده” که رادیو فردا در مورد سخنان خانم دل‌پونته نوشت: « روز یکشنبه “کارلا دلپونته” مامور تحقیق ویژه سازمان ملل گفته بود “دلایل محکمی” وجود دارد که نشان می دهد مخالفان سوری از گاز شیمیایی سارین استفاده کرده اند.»

 

در گزارشی هم که شبکه سلطنتی بی بی سی از سخنان خانم دل‌پونته منتشر کرده است، این مامور سازمان ملل به صراحت اعلام می کند که شورشیان سوری از گاز سارین استفاده کرده اند.

 

به نوشته سایت بی بی سی فارسی، پائولو سرجیو پینیرو، رئیس کمیسیون تحقیق گفته است که این کمیسیون در حال بررسی تمام اتهامات مربوط به استفاده از اسلحه شیمیایی توسط طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه است. وی تاکید کرده که نتایج بررسی های کمیسیون تحقیق بین‌المللی مستقل سوریه، در روز سوم ژوئن (۱۳ خرداد) در قالب بیانیه ای رسمی منتشر خواهد شد.

 

گاز سارین، یک نوع گاز اعصاب بسیار خطرناک است که از گاز خردل و کلر نیز کشنده‌تر محسوب می‌شود.

 

در همین حال، دبیرکل ناتو، آندرس فوگ راسموسن می‌گوید، نمی‌توان بدون تحقیق دقیق اعلام کرد که سلاح شیمیایی چه زمان و توسط چه کسانی در سوریه استفاده شده است.

 

 

ارسال تسلیحات پیشرفته روسی به سوریه

 

جام سیاسی: یک استراتژیست روس هدف از سفر وزیر خارجه امریکا به مسکو را إعمال فشار بر روسیه جهت موافقت با طرح برکناری بشاراسد از ریاست جمهوری سوریه دانست و تأکید کرد: «روسیه، سوریه را در برابر حمله نظامی امریکا به همه امکانات دفاعی مجهز خواهد کرد.»

 

“ویچسلاو موتوزوف” روز گذشته در گفتگو با شبکه خبری العالم (alalam) اظهار داشت: «غیرممکن است که روسیه با برکناری بشاراسد موافقت کند، زیرا دیدگاه مسکو بر اساس مخالفت مطلق با هرگونه بحث درباره سرنوشت رئیس جمهور سوریه استوار است. از همین منظر، روسیه طرفدار گفتگو درباره قوانین بین المللی به منظور تضمین حقوق کشورها در دفاع از خود و مخالفت با دخالت در امور داخلی کشورهاست.»

 

وی ادعای امریکا درباره موافقت با مصوبات کنفرانس ژنو مبنی بر ضرورت یافتن راه حل سیاسی برای برون رفت سوریه از بحران را “دروغ محض” خواند و گفت: «سیاست امریکایی بر کنار گذاشتن بشاراسد استوار است و اعلام می کند که اگر بشاراسد از ریاست جمهوری سوریه کناره گیری نکند، راه حل سیاسی برای برون رفت سوریه از بحران را نخواهد پذیرفت و نیروهای مسلح خود را آماده خواهد کرد تا با سلاح های پیشرفته و نوین به جنگ ارتش سوریه بروند.»

 

این استراتژیست روس خاطرنشان کرد: «امریکا تا جایی که طرف مقابل از خود ضعف نشان دهد، به إعمال فشار ادامه می دهد؛ اما وقتی متوجه ثبات روسیه در مواضع خود شود و به این نتیجه برسد که روسیه تغییری در رویکرد خود نمی دهد، ناچار خواهد شد مواضع کنونی خود را اصلاح کند.»

 

وی سپس با اشاره به مطرح شدن پیش نویس قانونی جدید موسوم به “ثبات در سوریه ۲۰۱۳” در کنگره امریکا، مهم ترین نکته این اقدام را آشکار شدن حمایت ایالات متحده از گروه های مسلح سوری با سلاح امریکایی دانست و افزود: «در حال حاضر این موضوع در مجلس سنای امریکا در حال بررسی است. نومحافظه کاران و لابی صهیونیسم در امریکا، باراک اوباما را برای اتخاذ “موضع تند” تحت فشار قرار داده اند.»

 

ویچسلاو موتوزوف سفر کری به مسکو را فرصتی برای رهبران روسیه دانست تا دریابند که آیا امریکا برای اصلاح و تعدیل موضع خود آمادگی دارد یا اینکه بر نظامیگری خود برای حل بحران سوریه پافشاری می کند. وی تأکید کرد: «اگر امریکا به ادامه راهکار نظامی علیه سوریه اصرار کند، روسیه در روابط خود با سوریه تجدیدنظر خواهد کرد و “همه تجهیزات و امکانات لازم برای دفاع” را در اختیار دمشق قرار خواهد داد.»

 

 

صالحی به طور غیر منتظره وارد دمشق شد

 

جام بین الملل: روزنامه لندنی “الحیات” (alhayat) به نقل از دیپلمات های ایرانی گزارش داد که علی اکبر صالحی در سفری ناگهانی و اعلام نشده وارد دمشق پایتخت سوریه شد.

 

بنابراین گزارش صالحی پس از دیدار با مسئولین اردنی از جمله پادشاه این کشور و رایزنی در مورد اوضاع سوریه در سفری اعلام نشده از عمان به دمشق رفت، صالحی که تنها ساعاتی در سوریه خواهد ماند با مسئولین آن دیدار خواهد کرد، برنامه این سفر و دیدارهای آن اعلام نشده است.

 

وزیر خارجه ایران در اردن کشورهای همسایه این کشور را از به وجود آمدن وضعیت بدون دولت در سوریه بر حذر داشت و گفت: آثار منفی نبود دولت در سوریه در حال سقوط نظام کنونی به تمام کشورهای منطقه منعکس خواهد شد.

۱۰۶

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=3860

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.