محور اصلی بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان اغلب به برنامه هسته‌ای ایران و بیانات معظم له در مورد مخالفت ایران با ساخت سلاح هسته‌‌ای اختصاص یافت. به گزارش پیارم به نقل از خبرگزاری فارس، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز (شنبه) در دیدار بسیار پرشور هزاران نفر از مردم ...

محور اصلی بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان اغلب به برنامه هسته‌ای ایران و بیانات معظم له در مورد مخالفت ایران با ساخت سلاح هسته‌‌ای اختصاص یافت.

خبرگزاری فارس: بازتاب گسترده سخنان رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های جهان

به گزارش پیارم به نقل از خبرگزاری فارس، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز (شنبه) در دیدار بسیار پرشور هزاران نفر از مردم تبریز، در بیانات بسیار مهمی به بررسی اوضاع مهم داخلی و پرونده برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران پرداختند.

رسانه‌های جهان محور اصلی بازتاب سخنان معظم له را بیانات ایشان در مورد پرونده هسته‌ای ایران قرار دادند.

خبرگزاری‌های آمریکا و انگلیس

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نوشت، رهبر عالی ایران روز شنبه اظهار داشت که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست اما اگر چنین اراده‌ای داشته باشد، هیچ قدرتی در جهان قادر به توقف آن نیست.

این خبر گزاری همچنین به نقل از مقام معظم رهبری تصریح کرده است که ایران از نابودی تسلیحات هسته‌ای حمایت می‌کند.

رویترز هم تقریبا با همان جمله‌ای بازتاب سخنان رهبری را آغاز کرده است که آسوشیتدپرس گزارش خود را آغاز کرده بود. «ایران سلاح هسته‌ای نمی‌خواهد اما اگر بخواهد، هیچ قدرتی نمی‌تواند از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای ممانعت به عمل آورد.»

جالب‌تر اینکه رویترز نیز همچون آسوشیتدپرس پس از این نقل قول، به فتوای تحریم سلاح‌های هسته‌ای مقام معظم رهبری پرداخته است.

این دو خبرگزاری که معمولا اخبار سایر رسانه‌ها نیز از آنها نقل می‌شود، تقریبا با محورهایی مشابه و جملات متفاوت سخنان رهبری را بازتاب داده‌اند.

شبکه خبری بی بی سی انگلیس نیز در مورد بیانات رهبر معظم انقلاب گزارش داد: آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته است که اگر ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای را داشت، آمریکا به هیچ‌وجه نمی‌توانست جلوی آن کشور را بگیرد.

این شبکه به نقل از رهبر معظم انقلاب گفت که خودداری آمریکا از زورگویی و شرارت، احترام گذاشتن به حقوق ملت ایران، عدم‌دخالت در امور داخلی ایران که در حمایت از فتنه‌گران ۸۸ کاملا آشکار بود و پرهیز از آتش‌افروزی در منطقه از مواردی است که اگر در رفتار آمریکایی‌ها نشان داده شود، می‌تواند نشان دهنده حسن‌نیت آنها باشد و با واکنش مناسب ایران روبه‌رو خواهد شد.

رسانه‌های عربی

روزنامه «سفیر» لبنان، گزارش داد: رهبر انقلاب ایران آیت الله خامنه‌ای دوگانگی میان گفتار و رفتار آمریکا را نشان بی‌منطق بودن واشنگتن دانست و افزود: آمریکا توقع دارد که ملت‌ها به خودکامگی و سخنان عاری از منطقش تن دهند اما ملت مقتدر و با منطق ایران تسلیم این خودکامگی‌ها نخواهد شد.

روزنامه «الرأی» کویت با پرداختن به پرونده هسته‌ای ایران از قول مقام معظم رهبری نوشت: ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و این مسأله به خاطر فشارهای خارجی نیست بلکه به دلیل ایمان دینی ماست.

این روزنامه نوشت که رهبر انقلاب سال گذشته در فتوایی ساخت و استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی را حرام اعلام کرد.

خبرگزاری «آناتولی» ترکیه در بخش عربی پایگاه خود با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد مسأله‌ای که اخیرا در مجلس اتفاق افتاده است گزارش داد: رهبر دینی ایران آیت الله خامنه‌ای در مورد تنش‌های سیاسی اخیر به مسئولان ایرانی درباره برهم زدن ثبات و آرامش مردم ایران هشدار داد.

این پایگاه نوشت: رهبر دینی ایران سخنان احمدی نژاد در وارد کردن اتهام به رئیس دو قوه دیگر را بی معنی و افراطی دانست.

 

شبکه خبری «الجزیره» وابسته به کشور قطر به نقل از مقام معظم رهبری خبر داد: ایران نمی‌خواهد سلاح هسته‌ای داشته باشد.

 

این شبکه گزارش داد که رهبر انقلاب ایران تأکید کرد که ایالات متحده آمریکا امروز در حالی داعیه حقوق بشر شده است که خود یکی از ناقضان اصلی حقوق بشر در کشورهای مختلف است.

رسانه‌های اسرائیلی

تمام روزنامه‌ها و سایت‌های اسرائیلی متفقا به نقل از رهبر انقلاب نوشته‌اند: ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست.

روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست» در این مورد نوشته است: رهبر ایرانی‌ها می‌گوید این کشور بمب هسته‌ای نمی‌خواهد، اما اگر می‌خواست هیچ قدرت جهانی نمی‌توانست مانع آن شود. (آیت‌الله) خامنه‌ای همچنین دورویی ایالات متحده را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت ایران هرگز در برابر فشار‌های بین‌المللی تسلیم نمی‌شود.

«جروزالم‌پست» در بخشی از خبر همچنین به فتوای رهبری مبنی بر ممنوعیت استفاده از تسلیحات اتمی اشاره کرده و نوشته است ایران و رهبری این کشور بارها تاکید کرده‌اند که به دنبال سلاح هسته‌ای نیستند.

«یدیعوت آحارانوت» دیگر روزنامه صهیونیستی است که بیانات رهبر انقلاب را در خبری فوری بازتاب داد و به نقل از رهبری نوشت ایران به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست.

این روزنامه افزوده است: رهبر معظم ایران روز شنبه گفت که کشورش به دنبال تسلیحات اتمی نیست، اما اگر به دنبال آن‌ بود و می‌خواست بمب بسازد، هیچ کشوری نمی‌توانست مانع دسترسی تهران به بمب شود.

یدیعوت ادامه داده است: آیت‌الله علی خامنه‌ای که تصمیم نهایی در مورد موضوعات اساسی را اتخاذ می‌کند، در جمع گروهی از ایرانی‌ها که به بیتش در پایتخت رفته بودند، گفت کشورش از امحا تسلیحات هسته‌ای حمایت می‌کند.

پایگاه صهیونیستی تایمز اسرائیل هم خبر خود را به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس و با محوریت موضوع پرونده هسته‌ای ایران منتشر کرده است.

تایمز اسرائیل در ادامه به سابقه برنامه هسته‌ای ایران پرداخته و نوشته است که ایران اکنون تحت تحریم‌های فزاینده غرب زندگی می‌کند، اما همواره تاکید کرده است که این تحریم‌ها موجب صرف نظر از برنامه هسته‌ای نمی‌شود.

رسانه‌های چین

خبرگزاری رسمی چین «شینهوا» گزارش داد که آیت الله خامنه‌ای در جمع ملاقات کنندگان خود گفت: ما معتقدیم که سلاح‌های هسته‌ای باید محو شوند و هیچ تصمیمی برای ساخت آن نداریم و اگر تصمیم به داشتن آن داشتیم هیچ قدرتی نمی‌توانست جلوی ما را بگیرد.

شینهوا با اشاره به فتوای رهبر انقلاب در تحریم تسلیحات هسته‌ای به بررسی اظهارات اخیر جان کری درباره مذاکرات هسته‌ای آتی در قزاقستان پرداخت و نوشت که وزیر خارجه آمریکا نسبت به مذاکرات آتی در آلماتی ابراز امیدواری کرده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=3040

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.