پایگاه بصیرت:امروز دنیای اسلام به احیای یاد پیامبر بزرگوار از همیشه محتاج تر است بزرگداشت نبی اکرم(ص)، صرفاً یک تشریفات نیست. اگر چه بودن چنین تشریفاتی در میان ملت های مسلمان هم مغتنم، بلکه لازم است؛ ولی مسئله بالاتر از این است. امروز دنیای اسلام، به خصوص به احیای یاد پیامبر بزرگوار اسلام از همیشه ...

پایگاه بصیرت:امروز دنیای اسلام به احیای یاد پیامبر بزرگوار از همیشه محتاج تر است

بزرگداشت نبی اکرم(ص)، صرفاً یک تشریفات نیست. اگر چه بودن چنین تشریفاتی در میان ملت های مسلمان هم مغتنم، بلکه لازم است؛ ولی مسئله بالاتر از این است. امروز دنیای اسلام، به خصوص به احیای یاد پیامبر بزرگوار اسلام از همیشه محتاج تر است؛ بشریت هم محتاج همین نام مبارک و یاد مبارک و تعالیم مبارک است؛ لیکن قبل از آنکه ما بخواهیم به کل بشریت بپردازیم، دنیای اسلام باید این سرمایه عظیم معنوی خود را بازشناسی کند. مثل ملت هایی که قرن ها بر روی منابع مادی ناشناخته خودشان گرسنه خوابیدند، تا دیگران آمدند منابع آنها را غارت کردند، امروز دنیای اسلام در کنار ذخایر عظیم معنوی خود، با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند و می گذراند؛ در حالی که این ذخایر عظیم و منابع بزرگ، می تواند او را نجات دهد و به او کمک کند.

بزرگی در چند ده سال قبل فرموده بود: «بنی الاسلام علی دعانتین: کلمه التوحید و التوحید الکلمه ». این دو، پایه اساسی اسلام است: اول کلمه توحید، بعد وحدت کلمه؛ که این دومی هم به اولی برمی گردد؛ یعنی وحدت کلمه بر محور توحید. امروز ما به این شعار از همیشه بیشتر احتیاج داریم؛ برگشت به کلمه توحید و به توحید کلمه.

هر چه امروز از سختی ها و بلاها بر سر مسلمانان و ملت های مسلمان می آید بر اثر گم کردن سررشته زندگی در زیر سایه توحید است… توحید به ما می گوید که با دوستان مان چگونه باشیم، با دشمنان مان چگونه باشیم، در نظام اجتماعی چگونه باشیم و چگونه زندگی کنیم…

هر چه ما به سمت توحید و عبودیت الله پیش برویم، شر طواغیت و انداد الله از سر ما بیشتر کم خواهد شد. ملت مسلمان ایران به همان اندازه ای که در خط توحید پیش رفته است، امروز از زبان درازی و دست درازی آمریکا و غیر آمریکا از مستکبران عالم، راحت است؛ از بکن نکن آنها آزاد است. این، خاصیت توحید و خاصیت عبودیت لها است. بنده خدا که شدید، بندگی خدا با بندگی دیگران و نوکری دیگران نمی سازد. این، آن رکن اول است.

رکن دوم هم وحدت کلمه است. ملت های مسلمان باید با هم متحد شوند. امروز یکی از بزرگ ترین مصائب دنیای اسلام این است که دشمنان اسلام کاری کرده اند که آنچه باید وسیله اتحاد مسلمین شود – یعنی وجود دشمن، وجود صهیونیست های غاصب – وسیله اختلاف آنها شده است کاری کرده اند که بعضی از دولت های مسلمان، این را وسیله ای برای قرار گرفتن در مقابل برادران خود بکنند و حقیقتاً اختلاف به وجود آید…

¤بیانات در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی (۱۲/۴۰/۷۷۳۱)

 

اهانت به ساحت مقدس نبی اکرم(ص) تصادفی نیست

تصادفی نیست که ما مشاهده می کنیم در این سال های اخیر. مثل دوران قرون وسطی و دوران تحلیل های مغرضانه مستشرقان، نسبت به ساحت مقدس نبی اکرم(ص) اهانت روا می دارند. در دوران قرون وسطی کشیشان مسیحی در نوشته ها، گفتارها و کارهای هنریشان و در دورانی که تاریخ نویسی مستشرقان باب شد، همان ها در آثارشان به شخصیت پیغمبر اکرم(ص) اهانت می کردند. در قرن گذشته هم باز دیدیم که مستشرقان غیرمسلمان غربی یکی از نقاطی را که مورد تشکیک و در مواردی مورد اهانت قرار دادند، شخصیت مقدس و مبارک نبی اکرم بود در چند سال اخیر، انسان یک تهاجم مطبوعاتی و فرهنگی پلید و شومی را در اکناف عالم نسبت به شخصیت نبی اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) مشاهده می کند. این کار می تواند حساب شده باشد؛ چون به این نقطه توجه شده است که مسلمانان می توانند بر گرد محور وجود مقدس نبی اکرم و اعتقاد و محبت و عشق به او جمع شوند. لذا آن مرکز را مورد مناقشه قرار می دهند.

علمای اسلام، روشنفکران مسلمان، نویسندگان، شعرا و هنرمندان در دنیای اسلام، امروز وظیفه دارند تا آن جایی که توان آنها اجازه می دهد، شخصیت نبی اکرم و ابعاد عظمت این وجود بزرگ را برای مسلمانان و غیر مسلمانان ترسیم کنند. این امر به اتحاد امت اسلامی و به خیزشی که امروز در نسل های جوان امت اسلام به سوی اسلام مشاهده می شود، کمک خواهد کرد.

برادران و خواهران عزیز امروز دنیای اسلام بیش از گذشته احتیاج دارد به اینکه خود را با مبانی و حقایق اسلام، مأنوس و نزدیک کند. امروز زمینه برای حرکت اسلامی در سرتاسر دنیای اسلام فراهم است. امروز در مقابل فساد دنیای مادی غرب، فهم حقیقت توحید اسلامی برای ملت های مسلمان، دشوار نیست. امروز روزی است که باید علما و متفکران اسلام، حرکت و تلاش کنند تا دلها را با حقیقت اسلام آشنا کنند؛ امت اسلامی را به زمینه تجدید حیات اسلامی که بحمداله، مقدمات آن فراهم شده و نمونه هایی از آن در اطراف عالم به وجود آمده است و نمونه بارزی از آن در این کشور، در میان ملت بزرگ ایران – با تشکیل نظام جمهوری اسلامی – تحقق پیدا کرده است، نزدیک کنند.

¤ بیانات در دیدار کارگزاران نظام به مناسبت هفدهم ربیع الاول۳۱/۰۳/۱۳۷۹

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2755

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.