فرماندار بندرعباس با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان و حجم مراجعه شهروندان در این شهرستان به کتابخانه‌ها وجود ندارد، گفت: شهرداری مکلف به پرداخت نیم درصد از درآمد سالانه خود به امور کتابخانه‌هاست. به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس احمد مرادی امروز نشستی مرتبط با کتاب و کتاب‌‌خانه‌ها با تاکید بر لزوم تشکیل منظم ...

فرماندار بندرعباس با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان و حجم مراجعه شهروندان در این شهرستان به کتابخانه‌ها وجود ندارد، گفت: شهرداری مکلف به پرداخت نیم درصد از درآمد سالانه خود به امور کتابخانه‌هاست.

خبرگزاری فارس: آمار دقیقی از سرانه مطالعه در بندرعباس وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس احمد مرادی امروز نشستی مرتبط با کتاب و کتاب‌‌خانه‌ها با تاکید بر لزوم تشکیل منظم جلسات انجمن کتابخانه‌ها اظهار داشت: تشکیل نشدن منظم جلسات انجمن آسیب‌های زیادی به فرهنگ شهر و جامعه وارد می‌کند و این آسیب‌ها در دراز مدت به صورت ناهنجاری‌های اجتماعی مشخص خواهد شد.

وی افزود: همه مسئولان از نظر شرعی و قانونی در برابر وضع فرهنگ جامعه مسئولند به همین دلیل باید دبیرخانه ثابتی برای انجمن تشکیل شده و روند اجرایی مصوبات هر جلسه در جلسات آینده پیگیری و بررسی شود.

فرماندار بندرعباس با بیان اینکه باید آمار دقیقی از وضعیت کتابخوانی و میزان مراجعه مردم به کتابخانه‌ها مشخص نشده است، تصریح کرد: باید بررسی کنیم که در مقایسه با دیگر استان‌ها استان هرمزگان و شهرستان بندرعباس در چه جایگاهی قرار دارد تا براساس آن برنامه‌ریزی کرده و با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مردم را با کتاب مونس کنیم.

وی در خصوص وضعیت درآمد نیم درصد شهرداری‌ها نیز گفت: شهرداری باید به کتاب و کتابخوانی بها داده و نیم درصد درآمد سالیانه خود را همانطور که در قانون نیز آمده است به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان پرداخت کند.

مرادی خاطر نشان کرد: شورای شهر باید شهرداری را به پرداخت بدهی‌ها مکلف کند و بلافاصله بعد از این جلسه شهرداری بندرعباس باید تکلیف را مشخص کرده و نسبت به پرداخت نیم درصد درآمد سالیانه خود اقدام کند.

* ادارات توجهی به امر کتابخوانی ندارند

جمشید رئیسی تختی رئیس شورای اسلامی شهرستان بندرعباس نیز در ادامه گفت: ادارات و سازمان‌ها کمترین توجه را به کتاب و کتابخوانی دارند، همه فعالیت‌های حوزه کتاب باید به صورت یکپارچه انجام شود و اکنون موازی کاری سازمان‌های مختلف یکی از معضلات اصلی این حوزه است.

* از ماه آینده پرداخت‌های شهرداری به کتابخانه‌ها برقرار می‌شود

وی با اشاره به وضعیت پرداخت نیم درصد درآمدهای شهرداری بیان کرد: پرداخت نیم درصد از محل درآمدهای وصولی شهرداری پیش‌بینی شده است و مقرر شده که از ماه آینده به صورت مستمر و ماهیانه مبلغی به حساب کتابخانه‌های عمومی شهرستان واریز شود.

* راه‌اندازی پنج ایستگاه مطالعه در بندرعباس

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان نیز در خصوص وضعیت پرداختی نیم درصد درآمدهای شهرداری گفت: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی نیم درصد از محل درآمدهای کل شهرداری‌ها محاسبه می‌شود نه تنها درآمدهای وصولی، از سال ۸۳ تاکنون براساس نوع نگاه شهردارها به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بخشی از این مبالغ پرداخت شده است.

محسن زینلی‌تختی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته برای افزایش فرهنگ مطالع مفید، بیان کرد: تعداد پنج ایستگاه مطالعه در نقاط پرتردد شهر مکان‌یابی و تجهیز شده و به مناسبت دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید و همه مردم می‌توانند از کتاب‌های موجود در این ایستگاه‌ها به طور کاملا رایگان استفاده کنند.

وی افزود: در مکان‌هایی با تردد کمتر نیز ایستگاه‌های کوچک‌تری در قالب پیک مهر نصب و تجهیز شده و کتاب‌های موجود در آن به صورت مستمر شارژ می‌شود.

دبیر انجمن کتابخانه‌های عمومی هرمزگان خاطرنشان کرد: افزایش سرانه واقعی مطالعه به عنوان هدف اصلی در دستور کار قرار گرفته است و باید با بسیج همه امکانات و ظرفیت‌های موجود به این مهم برسیم.

شایان ذکر است در پایان نمایندگان آموزش و پرورش، شهرداری، دانشگاه مذاهب اسلامی و فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به عنوان اعضای حاضر در جلسه به بحث و تبادل نظر پرداختند و مقرر شد جلسات انجمن به صورت ماهیانه با مشارکت حداکثری اعضا برگزار شود.

نخستین نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی بندرعباس و نهضت مطالعه مفید شهرستان در سال‌جاری با دستور کار بررسی وضعیت کتابخانه‌های عمومی در دست احداث شهرستان، بررسی وضعیت درآمد نیم درصد شهرداری بندرعباس، بررسی جذب و تخصیص اعتبار تعمیر و تجهیز کتابخانه‌های بندرعباس و استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی در ارتقا سطح مطالعه مفید، به ریاست فرماندار بندرعباس برگزار شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2753

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.