رئیس گروه علمی طب سنتی و طب اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی گفت: در میان مللی که به اسلام گرویدند هیچ ملتی به اندازه ایرانیان به اسلام خدمت نکرده است. به گزارش پیارم به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، علی اکبر ولایتی ظهر امروز در دومین روز برگزاری همایش حکیم قطب‌الدین شیرازی اظهار داشت: ایرانیان ...

رئیس گروه علمی طب سنتی و طب اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی گفت: در میان مللی که به اسلام گرویدند هیچ ملتی به اندازه ایرانیان به اسلام خدمت نکرده است.

خبرگزاری فارس: هیچ ملتی به اندازه ایرانیان به اسلام خدمت نکرده است

به گزارش پیارم به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، علی اکبر ولایتی ظهر امروز در دومین روز برگزاری همایش حکیم قطب‌الدین شیرازی اظهار داشت: ایرانیان خدمات بسیار گسترده‌ای به تمدن اسلامی کردند و البته هیچ ملتی نیز مانند ایرانیان در حفظ فرهنگ و زبان ملی خود کوشش نکرده است.

رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نهضت فارسی‌نویسی در میان دانشمندان مسلمان ایران زمین آغاز شد چنان که ابن‌سینا دانشنامه علایی را به فارسی نگاشت و در زمان خواجه نصیر تالیفات علمی و ادبی به زبان فارسی به اوج خود رسید.

وی تصریح کرد: بوعلی سینا تاکنون به هیچ کشوری عربی جز برای حج قدم نگذاشته و عجیب است که امروز برخی از کشورهای عربی وی را عرب می‌خوانند.

مشاور عالی رهبر انقلاب بیان کرد: رازی اهل شهر ری بوده و بسیار مضحک است که برخی وی را نیز عرب دانسته‌اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ابراز داشت: زبان علمی آن روزگار عربی بوده و اگر قرار باشد کسانی را که به زبانی مطلب می‌نویسند از آن قوم بدانیم امروز نیز باید تمام کسانی را که مقالات «آی اس آی» خود را به انگلیسی می‌نویسند، اهل بریتانیا تصور کنیم.

ولایتی در ادامه خاطرنشان کرد: مهم‌ترین کتاب در زمینه نجوم «اختیارات مظفری» و عقاید پیش کوپرنیکی اروپاییان برگرفته از کتاب «نهایه‌الادراک» است.

وی اضافه کرد: ابوسعید سجزی در قرن پنجم برای اندازه‌گیری خاصی اسطرلابی ساخت که مبتنی بر گردش زمین به دور خود بود و کوپرنیک بدون آن که نامی از خواجه نصیر برده باشد مفهوم زوج طوسی را از وی الهام گرفت که باعث تغییر نجوم بطلمیوسی شد.

به گفته وی، ابن‌سینا سا‌ل‌ها پیش از اروپاییان گفته، که من زهره را خالی بر صورت خورشید رصد کردم و این گفته به آن معنا است که وی می‌دانسته زمین و سیارات منظومه شمسی بر یک خط قرار دارند و گاهی بر یکدیگر عبور می‌کنند.

وی در ادامه ابراز داشت: قطب‌الدین شیرازی بدون تردید بنیانگذار مکتب فلسفی شیراز بود و البته «تحفه سعدیه» در پنج مجلد بهترین تالیف وی در پزشکی است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2569

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.