یکی از مقامات سابق آمریکا طی مصاحبه‌ای اذعان کرد هرگز نمی‌توان مانع از غنی سازی اورانیوم ایران شویم و باید به فکر راهی برای خروج اورانیوم غنی‌سازی شده از ایران باشیم. «گری سیک» از مقامات سابق آمریکایی و یکی از کارشناسان مسائل ایران در دانشگاه کلمبیا در مصاحبه‌ای به برنامه هسته‌ای پرداخت. وی گفت: ما به ...

یکی از مقامات سابق آمریکا طی مصاحبه‌ای اذعان کرد هرگز نمی‌توان مانع از غنی سازی اورانیوم ایران شویم و باید به فکر راهی برای خروج اورانیوم غنی‌سازی شده از ایران باشیم.

خبرگزاری فارس: گری‌سیک: هرگز نمی‌توانیم مانع از غنی‌سازی اورانیوم ایران شویم

«گری سیک» از مقامات سابق آمریکایی و یکی از کارشناسان مسائل ایران در دانشگاه کلمبیا در مصاحبه‌ای به برنامه هسته‌ای پرداخت.

وی گفت: ما به خوبی می‌دانیم که سیاست هسته‌ای کنونی ایران با سیاست هسته‌ای در زمان شاه کاملا متفاوت است.

گری سیک ادامه داد: زمانی که شاه برنامه هسته‌ای ایران را به پیش می‌برد آمریکا حتی به وی کمک می‌کرد و در زمینه راکتورها و در زمینه دیگری که می‌توانستیم به وی کمک می‌کردیم. آمریکا این کار را انجام می‌داد چون ایران در آن زمان دوست آمریکا بود.

این مقام سابق آمریکایی اضافه کرد: حکومت کنونی ایران نیز در حال انجام همان کاری است که در زمان شاه انجام می‌شد و آنها هم اکنون نیز در حال ساخت راکتور هسته‌ای بوده و توانایی خود در این زمینه را افزایش می‌دهند.

وی تاکید کرد: ایران اقدام جنون‌آمیزی برای ساخت بمب [اتمی] نمی‌کند و اگر چه توانایی ساخت آن را دارد اما بمب نمی‌سازد.

گری سیک گفت: ایران هرگز غنی‌سازی را به سطح ۹۰ درصد نخواهد رساند.

این مقام سابق آمریکایی اذعان کرد: باید این نکته را به یاد داشته باشیم که هرگز نخواهیم توانست که آنها را به عقب برانیم و مانع از غنی‌سازی اورانیوم توسط آنها شویم.

وی گفت: ایرانیان هرگز نحوه غنی‌سازی اورانیوم را فراموش نخواهند کرد اما می‌توانیم شرایطی را ایجاد کنیم که اورانیوم غنی سازی شده را در خارج از این کشور ذخیره کنیم و زمانی که آنها بخواهند به سوی ساخت سلاح اتمی بروند مدت زمان زیادی طول بکشد.

کشورهای غربی مدعی هستند که ایران در پی برنامه غنی سازی اورانیوم خود به دنبال ساخت تسلیحات اتمی است.

ایران بارها اعلام کرده که هرگز به دنبال ساخت اینگونه تسلیحات نبوده و رهبر ایران نیز بارها تاکید کرده که ساخت تسلیحات اتمی «حرام» است.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در تهران با یکدیگر مذاکره کردند.

هرمان ناکارتس» معاون مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه و پس از مذاکرات روز پنجشنبه در تهران اظهار کرد: انتظار می‌رود در ماه ژانویه [ماه آینده/۲۷دی] توافقی با ایران درباره موضوعات مهم درباره برنامه هسته‌ای تهران حاصل شود.

هرمان ناکارتس در ادامه گفت: نشست‌های خوبی داشتیم.

وی که در جمع خبرنگاران در فرودگاه وین صحبت می‌کرد، گفت: ما موافقت کردیم که بار دیگر در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۳ [۲۷ دی ماه] با مقامهای ایران دیدار کنیم، جایی که انتظار داریم رویکرد ساختارمند [مدالیته] را نهایی کرده و اندکی پس از آن، اجرایی کردن آن را آغاز کنیم.

همچنین «علی‌اصغر سلطانیه» نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکرات روز پنجشنبه نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران را «مثبت و سازنده» توصیف کرد.

وی که با شبکه خبری العالم صحبت می‌کرد، گفت: این مذاکرات بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و با مسائل دیگر ارتباطی ندارد.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به برگزاری این نشست در دو جلسه صبح و عضر گفت: این مذاکرات سازنده بوده، به گونه‌ای که به نتایج خوبی دست یافتیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2527

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.