گروه پژوهش های خبری – جهان در هفت روز گذشته تحولات مهمی را پشت سر گذاشت. تحولاتی که می تواند تعاملات آینده بین المللی را با رویکردها و حوادثی جدید همراه کند. دفتر پژوهش و بررسی های خبری به منظور استفاده علاقمندان، محققان، تحلیلگران و کارشناسان، مهمترین تحولات کشورهای مختلف را در قالب مناطق مختلف ...

گروه پژوهش های خبری – جهان در هفت روز گذشته تحولات مهمی را پشت سر گذاشت. تحولاتی که می تواند تعاملات آینده بین المللی را با رویکردها و حوادثی جدید همراه کند.

دفتر پژوهش و بررسی های خبری به منظور استفاده علاقمندان، محققان، تحلیلگران و کارشناسان، مهمترین تحولات کشورهای مختلف را در قالب مناطق مختلف سیاسی- اقتصادی جهان را تحت عنوان هفت روز با خبر در روز های جمعه هر هفته منتشر می کند.

گزارش حاضر ششمین شماره از سلسله گزارش های پژوهشی مرتبط با رویدادهای جهان است.

– ترکیه

* استقرار سپر موشکی ناتو در مرزهای ترکیه و سوریه نهایی شد. در همین ارتباط شماری از مردم شهر ˈتوکاتˈ در ترکیه در اعتراض به استقرار موشک های پاتریوت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در این کشور، پرچم این سازمان را به آتش کشیدند.

* در درگیری بین هواداران حزب ˈکارگران کرد ترکیهˈ(پ.ک.ک) و نیروهای پلیس این کشور در شهر ˈدیاربکرˈ در جنوب شرقی ترکیه، چند نفر زخمی شدند. ارتش ترکیه ۱۳ تن از اعضای ˈپ.ک.کˈ را کشت.

* ˈتانر یلدیزˈ وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفت: ترکیه به واردات گاز طبیعی از ایران ادامه خواهد داد و چگونگی پرداخت وجوه آن مربوط به مدیریت اقتصادی آنکارا است. نرکیه از تحریم های یک جانبه علیه ایران حمایت نمی کند.

– مصر

* دادگاه قانون اساسی مصر بررسی دعاوی انحلال مجلس شورا و مجلس موسسان را به تعویق انداخت. مخالفان تاکید کرده اند تا پایان روز جمعه به تحصن خود در خیابان های اطراف کاخ الاتحادیه ادامه خواهند داد. از سوی دیگر ائتلاف احزاب اسلامگرای مصر اقدام مخالفان در محاصره کاخ ریاست جمهوری را محکوم کرد.

– سوریه

* درگیری ها در سوریه همچنان ادامه دارد. منابع سوری اعلام کردند که نیروهای ارتش به تعقیب گروه های مسلح در دو طرف جاده فرودگاه بین المللی دمشق ادامه دادند و همچنان سعی در پاکسازی این منطقه و امن کردن آن دارند.

– سرزمین های اشغالی

* ۱۷۶ کشور جهان خواهان پیوستن رژیم صهیونیستی به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای شدند. مجمع عمومی سازمان ملل، روز سه شنبه قطعنامه ای را با اکثریت قاطع صادر کرد که در آن از رژیم صهیونیستی خواسته شده است هرچه سریعتر امکان بازرسی از تاسیسات هسته ای این رژیم را فراهم آورد.

کشورهای استرالیا، سوئد، انگلیس و فرانسه در اعتراض به سیاست گسترش شهرک سازی ها در سرزمین های اشغالی، سفرای رژیم صهیونیستی را احضار کردند.

– فلسطین

* پس از رای مثبت مجمع عمومی سازمان ملل به ارتقا جایگاه فلسطین در این سازمان به ˈکشور ناظر غیرعضوˈ، مقامات فلسطینی اعلام کردند که پس از این رویداد در بیانیه های خود از عبارت ˈفلسطین تحت اشغالˈ استفاده می کنند.

– عربستان

* دو فروند از جنگنده اف ۱۵ عربستان سعودی در آب های منطقه ای این کشور و درحال ماموریت آموزشی، سقوط کردند. ضمن اینکه یک فروند بالگرد هاوک نیروی هوایی عربستان سعودی در شمال این کشور سقوط کرد.

– عراق

* نیروهای امنیتی عراق سرکرده ارشد القاعده در عراق را بازداشت کرده و فهرستی از اسامی و موقعیت های دیگر اعضای این گروه تروریستی به دست آوردند. الجزیره گزارش داد: واحد ضد تروریسم در عراق می گوید که فرد دستگیر شده رهبر ارشد القاعده در عراق است، اما نام وی را فاش نمی کنند، زیرا می گویند که وی هنوز تحت بازجویی است. تلویزیون دولتی عراق گزارش داده که فرد تحت بازداشت، ˈابوبکر البغدادیˈ است که پس از کشته شدن ˈابو عمر البغدادیˈ در جریان حمله هوایی آمریکا در سال ۲۰۱۰، به عنوان رییس سازمانی موسوم به ˈدولت اسلامی عراقˈ که یک سازمان حمایتی از گروه های مسلح است، معرفی شد.

– کویت

* دهها هزار تن از مردم کویت روز جمعه با برپایی تظاهرات، خواستار تحریم انتخابات پارلمانی این کشور ازسوی افراد واجد شرایط شدند. سیاستمداران مخالف کویتی نیز با اعلام اینکه در انتخابات شرکت نخواهند کرد، خواستار تغییر قانون انتخابات در این کشور شدند. با این حال انتخابات با اقبالی ضعیف (حدود ۳۸ درصد واجدین شرایط) برگزار شد. مخالفان می گویند میزان شرکت از ۲۵ درصد فراتر نمی رود.

— اتحادیه اروپا

* اتحادیه اروپا سفیر رژیم صهیونیستی را برای بیان نگرانی در خصوص طرح های شهرک سازی این رژیم در کرانه باختری و شرق بیت المقدس فراخواند. ˈمایا کاسیانچیچˈ سخنگوی ˈکاترین اشتونˈ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: سفیر اسرائیل در این اتحادیه فراخوانده شده و قرار است روز پنجشنبه با ˈپییر ویمونتˈ معاون اشتون دیدار کند. این دیدار به منظور بررسی و بیان عمیق نگرانی های ما انجام می شود.

فرانسه

* سازمان مردم نهاد ˈشفافیت بین المللیˈ در گزارش اخیر خود با اشاره به ضعف مبارزه با رشوه گیری در فرانسه اعلام کرد که این کشور در جایگاه بیست و دوم از ۱۷۶ کشور جهان در مبارزه با این نوع فساد قرار دارد. گزارش سالانه این سازمان مردم نهاد حاکی است که شرکت ها، سیستم قضایی و سیاسی فرانسه بیش از دیگر بخش های فرانسه دستخوش رشوه گیری هستند.

* شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ چهارشنبه شب در گزارشی، استقرار سیستم موشکی ˈپاتریوتˈ را در خاک ترکیه توجیه کرد و آن را برای دفاع از تمامیت ارضی این کشور ضروری خواند.

* وزارت امور خارجه فرانسه با احضار سفیر رژیم صهیونیستی در پاریس، ضمن ابراز مراتب نگرانی شدید خود از تصمیم سران این رژیم نسبت به از سرگیری شهرک سازی ها در اراضی اشغالی، آن را محکوم کرد. اولاند رئیس جمهور فرانسه نیز در اظهاراتی ضمن اعلام نگرانی از تصمیم رژیم صهیونیستی مبنی برساخت سه هزار واحد مسکونی در سرزمین های اشغالی، ابراز امیدواری کرد تل آویو این تصمیم خود را عملی نکند.

– یونان

* سازمان شفافیت بین المللی با استناد به یافته های تازه ترین بررسی ها اعلام کرد، کشورهایی مانند یونان که متحمل شدیدترین لطمات ناشی از بحران مالی اروپا شدند، فاسدترین کشورهای اتحادیه اروپا از لحاظ مالی هستند. طبق اعلام سازمان شفافیت بین المللی، شاخص اطلاع از فساد سالانه که روز چهارشنبه منتشر شد، نشان می دهد، اسپانیا، ایتالیا و یونان در قعر فهرست فساد مالی در میان کشورهای اروپای غربی قرار دارند.

– سوییس

* براساس توافق جدید واشنگتن با برن که پس از ماه ها مشاجره میان طرفین بدست آمده است، آمریکا می تواند مالیات حساب های بانکی اتباع خود در بانک های سوییس را دریافت کند. ˈویدمر شلومفˈ وزیر دارایی سوییس اعلام کرد که پیش نویس این قرارداد میان برن و واشنگتن امضا شد. وی ابراز امیدواری کرده که این قرارداد تا آغاز سال ۲۰۱۴ بتواند به اجرا درآید.

– بلاروس

* ˈولادیمیر ماکیˈ وزیر امور خارجه بلاروس، مقامات اتحادیه اروپا را از مداخله در امور داخلی کشور خود برحذر داشت. وی در گفت وگو با روزنامه روسی ˈکراسنایا زوزداˈ اظهار داشت: اتحادیه اروپا می خواهد شاخص های توسعه اجتماعی و اقتصادی بلاروس را تعیین کند و در این حال هیچگونه مسؤولیتی در قبال عواقب آن را بر عهده نمی گیرد. بلاروس هرگونه دخالت در امور داخلی خود را نمی پذیرد و این کشور، خود در مورد مسیر توسعه تصمیم گیری می کند.

– اسپانیا

* رای موافق اسپانیا به غیرعضو ناظر شدن فلسطین در سازمان ملل با اعتراض رژیم صهیونیستی روبرو شد و روابط این رژیم با اسپانیا را تحت تاثیر قرار داد. در این میان، سفیر رژیم صهیونیستی در مکزیک ˈآلن بارˈ رسما اعلام کرد که کشورش با رای موافق اسپانیا به فلسطین در روابط خود با این کشور تجدیدنظر کرده و محتاطانه عمل خواهد کرد.
– آلمان

* کابینه دولت آلمان روز پنجشنبه هفته گذشته با استقرار موشک های پاتریوت و اعزام ۴۰۰ نظامی این کشور به ترکیه موافقت کرد.

– ایتالیا

* ˈجولیو تیرسیˈ وزیر خارجه ایتالیا با تایید موضع ˈکاترین اشتونˈ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص محکومیت تصمیم اسرائیل به ساخت شهرک های جدید در کرانه باختری و قدس گفت: ایتالیا مانند ˈاشتونˈ خواستار لغو طرح شهرک سازی جدید از سوی اسرائیل است. ˈتیرسیˈ در اجلاس مشترک ایتالیا وفرانسه در شهر لیون فرانسه گفت که دولت ایتالیا اقداماتی مانند فراخوانی سفیر اسرائیل در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را انجام نداده است.

– آمریکا

* کشورهای آمریکای لاتین با اکثریت آرا، فلسطین را به عنوان کشور غیرعضو ناظر سازمان ملل پذیرفتند. در این میان، پاناما تنها کشوری بود که در میان ۹ کشور دیگر سازمان ملل، حمایت خود را از فلسطین سلب کرد و در رای گیری منفی داد. از نگاه تحلیلگران سیاسی آمریکای لاتین، یکی از شگفتی های این رای گیری، رای موافق مکزیک بود، چرا که پیش از این هرگز فلسطین را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت نمی شناخت

– مکزیک

* روز شنبه رئیس جمهوری جدید مکزیک سوگند خورد و قدرت را رسما از رئیس جمهوری پیشین تحویل گرفت. ˈانریکه پینیا نیه ‌توˈ در انتخابات چهارماه قبل توانست بر رقبای خود غلبه کند تا جانشین فلیپه کالدرون شود. حزب میانه روی ˈپینیانیه‌توˈ هفتاد سال در قدرت بود اما دوازده سال قبل با شکست در انتخابات کنار رفت.
– پرو و شیلی

* مناقشه ارضی پرو و شیلی در محدوده آبی غنی از ذخایر آبزیان و شیلات تنها با رای دادگاه لاهه خاتمه خواهد یافت. محدوده مرز آبی شیلی و پرو در نقطه تلاقی با زاویه ۱۸ درجه از طول جغرافیایی به سمت جنوب امتداد یافته است. پرو می خواهد خط مرزی در محدوده دریا، به صورت یک خط مستقیم در امتداد کرانه آبی سواحل آن ترسیم شود، منطقه ای که ۴۰ هزار کیلومتر مربع به اراضی اش اضافه خواهد کرد و شیلی مدعی مالکیت بر آن است. پیشینه این اختلاف ارضی به ۱۸۷۹ بر می گردد. بعد از جنگ ۴ ساله بر سر محدوده دریایی که تا سال ۱۸۸۳ در این منطقه از اقیانوس آرام ادامه پیدا کرد، شیلی سواحل بولیوی و بخشی از ساحل پرو را به خاک خود ضمیمه کرد.

– کلمبیا

* دولت کلمبیا برای به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح با نیروهای مسلح موسوم به شورشیان ˈفارکˈ محدوده زمانی تعیین کرد. ˈخوان مانوئل سانتوسˈ رئیس جمهور کلمبیا در این زمینه گفت: مذاکرات صلح باید تا پیش از نوامبر سال آینده ۲۰۱۳ و حتی زود‌تر از آن به نتیجه برسد.

– ونزوئلا

* نشست سران مرکوسور که هفته آینده در برزیل برگزار می شود، اولین حضور ونزوئلا به عنوان عضو کامل مرکوسور خواهد بود و مبحث اصلی مورد مذاکره در آن پیرامون ورود احتمالی بولیوی به این سازمان است.

– آمریکا

* شکار پهپاد آمریکایی به وسیله نیروی دریایی سپاه پاسداران گرچه با تکذیب ناشیانه و سریع مقامات آمریکایی روبرو شد، اما نشان دادن این تصاویر در تلویزیون، بازتاب وسیعی در رسانه های جهان داشت و همگان را به قدرت نظامی و عملیاتی جمهوری اسلامی واقف ساخت. سپاه با توصیه به ارتش آمریکا در مورد شمارش مجدد هواپیماهای بدون سرنشینش اعلام کرد که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی از نوع ˈاسکن‌ایگلˈ را بعد از ورود به مرزهای آبی ایران کنترل کرده و سالم به زمین نشانده است.

* ۱۷۶ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای، قاطعانه از رژیم صهیونیستی خواستند هر چه سریعتربه عضویت پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای درآید و زمینه را برای دسترسی بازرسان بین المللی از تاسیسات هسته ای آن رژیم فراهم کند.

– هد

* ضمن اینکه هند در ابتدای هفته در بیانیه ای از آغاز رزمایش مشترک دریایی دو روزه با روسیه در اقیانوس هند خبر داد. آغاز فعالیت اولین ناو هواپیمابر چین و فرود و پرواز موفقیت هواپیما موجبات نگرانی برخی از کشورهای شرق آسیا از افزایش قدرت نظامی چین شده است.

– کره شمالی

* کره شمالی اعلام کرد در حال آماده سازی شرایط برای آزمایش یک موشک بالستیک است و همین موضوع نگرانی ها در کشورهای شرق آسیا را گسترش داده است. در همین رابطه وزارت امور خارجه روسیه، دبیرکل سازمان ملل و برخی کشورهای منطقه با انتشار بیانیه ای، کره شمالی را از پرتاب موشک برحذر داشتند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2486

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.