تجربه اصلاح طلبان از انتخابات مجلس نهم نشان می دهد که پشت کردن به انتخابات و تلاش ها برای کاهش مشارکت، هیچ ثمری در بر نخواهد داشت. از این رو، اهتمام اصلی این جریان بر نقش آفرینی در انتخابات آینده است و هیچ چیزی بیش از اوضاع اقتصادی و اختلاف اصولگرایان آنها را امیدوار نمی ...

تجربه اصلاح طلبان از انتخابات مجلس نهم نشان می دهد که پشت کردن به انتخابات و تلاش ها برای کاهش مشارکت، هیچ ثمری در بر نخواهد داشت. از این رو، اهتمام اصلی این جریان بر نقش آفرینی در انتخابات آینده است و هیچ چیزی بیش از اوضاع اقتصادی و اختلاف اصولگرایان آنها را امیدوار نمی سازد.با این وجود، مشکل اساسی اصلاح طلبان تکثرگرایی


پیارم:اختصاصی بصیرت:تجربه اصلاح طلبان از انتخابات مجلس نهم نشان می دهد که پشت کردن به انتخابات و تلاش ها برای کاهش مشارکت، هیچ ثمری در بر نخواهد داشت. از این رو، اهتمام اصلی این جریان بر نقش آفرینی در انتخابات آینده است و هیچ چیزی بیش از اوضاع اقتصادی و اختلاف اصولگرایان آنها را امیدوار نمی سازد.با این وجود، مشکل اساسی اصلاح طلبان تکثرگرایی در ایده و فقدان سری برای سر در آوردن است. آنچه این روزها رسانه های وابسته به اصلاحات مخابره می کنند، تلاش برای فرمولی جهت دستیابی به این سر است، اما مندرجات مخالفت همزمان با هر اقدام وحدت بخش در این جریان است.

«مردم سالاری» تیتر اول روز اول هفته خود را به «همایش ملی تبیین طرح مناسک» اختصاص داد و نوشت: «جمعی از اصلاح طلبان سراسر کشور ساعت ۹ صبح دیروز در هتل المپیک تهران گرد هم آمدند تا طرحی نو برای فعالیت اصلاح طلبی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و شوراهای اسلامی دور چهارم دراندازند.»

تیترهای «مردم سالاری» از گزارش این همایش از جمله «اصلاح طلبان با انزوا به جایی نخواهند رسید»، «اجماع روی کاندیدایی که اقبال بیشتری دارد»، «نیاز به حضور اصلاح طلبان در صحنه»، «توجه به وحدت اصلاح طلبان»، «اصلاح طلبان اهل قهر نیستند» و … بیانگر عزم جدی اصلاحاتی ها برای ورود به عرصه رقابت ها است.روزنامه «مغرب» هم در این روز، تیتر نخست خود را به گزارش این همایش اختصاص داد و در یک گام جلوتر، از «اجماع نخبگان روی خاتمی» با حروف درشتی خبر داد.به نوشته این روزنامه دبیرکل حزب مردم سالاری در این همایش با بیان اینکه سیدمحمد خاتمی اولویت اول ما است و از او درخواست می کنیم تردیدها را کنار بگذارد و به عرصه انتخابات بیاید، اظهار داشت: «در صورتی که خاتمی به صحنه بیاید دیگر اختلافی نیست و همه اجماع نسبی روی وی دارند.»

این ادعا در حالی مطرح می شود که همین روزنامه در ستون یادداشت خود با موضوع «اصلاح طلبان به دنبال چه هستند؟» به قلم آذر منصوری می نویسد: «اما در مورد نفس کاندیداتوری آقای خاتمی که اکنون مطرح می شود باید گفت چنانچه زمینه ها برای حضور اصلاح طلبان فراهم آید، بر اساس اجماع اصلاح طلبان در انتخابات حاضر خواهند شد و تا آنجا که من اطلاع دارم آقای خاتمی حتی احتمال کاندیداتوری خویش را در انتخابات متصور نیستند و تنها تمام تلاش شان را برای فراهم آوردن شرایط مورد نیاز اصلاح طلبان قرار داده اند.»«آرمان» نیز تیتر اول خود را به گزارش این همایش اختصاص داد و ذیل تیتر «خاتمی بیاید یا شخصی را تأیید کند» به نقل از قدرت الله علیخانی نوشت: «اگر خاتمی بیاید نور علی نور است و اگر خاتمی نیز نیاید باید خاتمی مهر تأیید بر کاندیدای اصلاح طلبان بزند. آقای هاشمی هم به طور مستقیم وارد صحنه نمی شود، اما اگر یک اصلاح طلب معتدل وارد صحنه شود، خاتمی گفته است که از او حمایت خواهد کرد.»

این روزنامه هم در نقد طرح کاندیداتوری خاتمی در سرمقاله خود نوشت: «اکنون در خلال اظهارنظرهای مختلف دراین ارتباط شاهد هستیم که عد ه ای در تلاشند تا بار دیگر نام سیدمحمد خاتمی را به عنوان کاندیدای جبهه اصلاحات مطرح کنند. با نگاهی گذرا به صحنه سیاسی ایران و نسبت بندی در وضعیت گروه های اصلاح طلب می توان گفت که چنین دیدگاهی نمی تواند در شرایط کنونی چندان واقع بینانه باشد. به بیانی دیگر اصرار بر کاندیداتوری خاتمی نه می تواند یک اولویت سازنده برای ایشان باشد و نه یک راهبرد رو به جلو برای اصلاحات. در مورد شخص آقای خاتمی باید به دو نکته اساسی توجه کرد؛ اول آنکه ایشان، هم در یکی دو سال اخیر و هم در مراحل پیش از انتخابات گذشته ریاست جمهوری نشان دادند که چندان مایل به حضور مجدد در کسوت رئیس جمهور نیستند.

نکته دیگر این است که بر اساس اصول سیاست ورزی پذیرفته در دموکراسی های پیشرفته نیز جایگاه افرادی چون آقای خاتمی دیگر جایگاه ورود مجدد به انتخابات نیست و ظرفیت این افراد باید به عنوان سرمایه و بزرگان سیاسی در فضای غیر اجرایی مورد استفاده قرار گیرد.»«ابتکار» اما مخالفت خود با نتایج همایش طرح مناسک را در تیتر اول خود در همین روز منعکس کرد و از «غیبت اصلاح طلبان مشهور در اولین نشست انتخاباتی» خبر داد و نوشت: «اصلاح طلبان اگرچه هنوز به تصمیم واحدی در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نرسیده اند، اما با یک نشست انتخاباتی فعالیت های خود را کلید زده اند. در این نشست اگرچه از سیدمحمد خاتمی دعوت شد تا در انتخابات آینده حضور یابد، اما یک پیشنهاد دیگر نیز مطرح شد که می تواند برای فعالیت های اصلاح طلبان مورد توجه قرار گیرد؛ رقابت داخل اصلاح طلبان برای رسیدن به اجماع. نکته مهم دیگر غیبت چهره های مشهور اصلاح طلب در این همایش بود که میزبان همایش نیز به آن اشاره کرد.»

بر اساس همین مخالفت های آشکار اصلاح طلبان با هرگونه حرکت وحدت زا بود که روزنامه «جوان» همزمان با انتشار گزارش اولین همایش اصلاحات در تحلیلی با عنوان «مناسک اصلاحات مرده به دنیا آمد»، نوشت: «اختلافات درونی و بیرونی حاضران و غایبان همایش روز گذشته اصلاح طلبان در کنار طرح های متفاوتی که از سوی جبهه اصلاحات مطرح شده است، حکایت از این حقیقت دارد که اصلاح طلبان بعید است تا روز انتخابات بتوانند اختلافات گسترده خود را حل کنند، چه برسد به اینکه بخواهند یک ورود پرقدرت به عرصه رقابت های یازدهمین دوره ریاست جمهوری داشته باشند.»

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2342

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.