راجع به مضرات سیگار زیاد شنیده اید. عوارض وحشتناک سیگار و مشکلاتی که در طی زمان برای افراد سیگاری و اطرافیان‌شان به وجود می‌آید تقریبا برای همه شما آشناست. راجع به خطرات سیگار برای خانم‌های باردار و جنین‌شان هم، پزشکان هشدارهای فراوانی داده‌اند. اما اگر سیگار باعث شود خانمی بادار نشود چه… تحقیق جدیدی نشان ...

راجع به مضرات سیگار زیاد شنیده اید. عوارض وحشتناک سیگار و مشکلاتی که در طی زمان برای افراد سیگاری و اطرافیان‌شان به وجود می‌آید تقریبا برای همه شما آشناست. راجع به خطرات سیگار برای خانم‌های باردار و جنین‌شان هم، پزشکان هشدارهای فراوانی داده‌اند. اما اگر سیگار باعث شود خانمی بادار نشود چه…

تحقیق جدیدی نشان می دهد خانم‌هایی که والدین‌ یا همسرشان سیگاری هستند، ممکن است دچار مشکلاتی در زمینه باروری شوند.

این مطالعه جدید بیان می‌کند خانم‌هایی که در محیط‌های حاوی دود سیگار در مدت زمان طولانی حضور داشته باشند، نسبت به افراد دیگر احتمال باروری‌شان کمتر است.

از نظر محققان این مساله، دلیل مهم دیگری است که می‌تواند باعث شود خانم‌ها نه تنها خود سیگار کشیدن را کنار بگذارند، بلکه باعث ترک سیگار اطرافیانشان هم بشوند.

در این مطالعه به غیر از مساله ناباروری، مشکلات دیگر هم مورد بررسی قرار گرفتند و یافته‌ها نشان داده که دودهای دست دوم سیگار (یعنی خود فرد سیگار نمی کشد، ولی دود سیگار اطرافیان خود را استنشاق می کند) می‌توانند مشکلات و عوارض ناگواری را در طی بارداری و همچنین بعد از زایمان، برای نوزاد و مادر به وجود آورد.

به غیر از این مطالعه، مطالعات دیگری هم در مورد تاثیر دودهای دست دوم سیگار بر احتمال سقط جنین انجام شده است

آمار تکان‌دهنده
در این مطالعه جدید، بیش از ۴۸۰۰ خانم مختلف مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد خانم‌هایی که والدین‌شان سیگاری بوده اند، برای باردار شدن مشکلات بیشتری داشته‌اند. یکی از مشکلات این بود که آنها مجبور بودند حداقل یک سال برای باردار شدن منتظر بمانند.

علاوه بر این در بین خانم‌هایی که در زمان خردسالی یا بزرگسالی در معرض دودهای دست دوم بوده اند، ۳۹ درصد بیشتر احتمال سقط جنین یا به دنیا آوردن نوزاد مرده وجود داشت. ۶۸ درصد این خانم‌ها هم عنوان کردند که به سختی و با مشکلات زیاد باردار شده‌اند.

لوک پپون، محقق دانشگاه روچستر نیویورک و مسئول اصلی این تحقیق می‌گوید:

«این آمار تکان‌دهنده است و به وضوح یکی دیگر از خطرات جدی مواجهه با دود سیگار را نشان می‌دهد. همه ی ما می‌دانیم که دود سیگار چقدر مضر است، اما به نظر می‌رسد این دود برای خانم‌ها در سنین باروری خطرات بیشتری داشته باشد.»

تنباکو علیه جنین
نتایج مطالعه دکتر پپون و همکارانش اولین بار در دسامبر سال ۲۰۰۸ در مجله «کنترل تنباکو» منتشر شد.

برای انجام این مطالعه که در مدتی طولانی انجام شده بود، محققان نتایج بررسی روی ۴۸۰۰ خانم را که در بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۸ به مرکز بیمارستانی رزول پارک در نیویورک مراجعه کرده بودند، مورد مطالعه قرار دادند.

تمام این خانم‌ها به منظور آزمایش‌های غربالگری سلامت و یا درمان سرطان به این مرکز مراجعه کرده بودند و این مطالعه در واقع یکی از نتایج جانبی پرسشنامه‌های آینده‌نگری بود که از آن زمان در اختیار خانم‌ها قرار گرفته بود.

همه این خانم‌ها حداقل یک بار در طول زندگی‌شان باردار شده بودند. ۱۱ درصد این خانم‌ها مشکلاتی در زمینه بارداری و یک‌سوم این خانم‌ها حداقل یک بار سابقه سقط جنین یا مرده‌زایی داشتند.

نکته مهم در این مطالعه این بود که دانشمندان متوجه شدند خطر به وجود آمدن این مشکلات با توجه به افزایش مدت زمان تماس با دود سیگار، افزایش پیدا می‌کند. این مساله خود دلیل واضحی برای وجود داشتن حالت علت و معلول بین دود سیگار و مشکلات بارداری بود.

طبق گزارش پپون و همکارانش علت تحت تاثیر قرار گرفتن قدرت باروری خانم‌ها با دود دست دوم سیگار این است که سموم تنباکوی موجود در این دود به‌ طور مستقیم باعث آسیب ساختار ژنتیکی سلول‌ها می‌شوند. همچنین در پدیده لقاح دخالت می‌کنند و یا باعث مرگ جنین و سقط در همان روزهای اول می‌شوند.

سموم موجود در دود سیگار، هورمون‌هایی را که برای کنترل باروری و نگهداری تخم لقاح یافته در رحم احتیاج هستند، تحت ‌تاثیر قرار می‌دهند و باعث می‌شوند احتمال بارداری موفق بسیار کاهش یابد

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=2302

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.