یک هفته بعد از شروع رزمایشی که منابع امریکایی آن را بزرگ‌ترین رزمایش تامین امنیت جریان آزاد نفت از خلیج فارس معرفی کرده‌اند، خبرنگار سی ان ان از عرشه ناو هواپیما بر«یو. اس. اس اینترپرایز» گزارش کرد که فقط شش کشور در این رزمایش شرکت دارند. این در حالی است که مقام‌های نظامی امریکا تعداد ...

یک هفته بعد از شروع رزمایشی که منابع امریکایی آن را بزرگ‌ترین رزمایش تامین امنیت جریان آزاد نفت از خلیج فارس معرفی کرده‌اند، خبرنگار سی ان ان از عرشه ناو هواپیما بر«یو. اس. اس اینترپرایز» گزارش کرد که فقط شش کشور در این رزمایش شرکت دارند. این در حالی است که مقام‌های نظامی امریکا تعداد شرکت کنندگان در این رزمایش دو هفته‌ای را ۳۰ کشور اعلام کرده بودند.

به گزارش «جوان»، کریس لورنس خبرنگار حوزه پنتاگون در شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی که روز شنبه منتشر شد، گفت:«ایالات متحده این واقعیت را اشاعه می‌داد که بیش از ۳۰ کشور در این رزمایش شرکت دارند، ولی سی ان ان تا کنون دریافته که دو سوم این کشورها مایل نیستند شرکت شان را ( در رزمایش) علنی کنند و فقط حدود شش کشور در عمل کشتی‌های خودشان را به این رزمایش خواهند فرستاد.»

سی ان ان نتیجه می‌گیرد:« این وضع نشان می‌دهد که در هرگونه سناریوی واقعی یا کشمکش با ایران، این ارتش امریکا است که سنگینی جنگ را به دوش خواهد کشید.»

پیش از این دریادار میلر، فرمانده ناوگان پنجم امریکا در خلیج فارس با اشاره به حضور گسترده متحدین امریکا در این رزمایش گفته بود که مشارکت عظیم کشورها در این رزمایش نشانگر آن است که تمایل گسترده و مشترکی میان کشورها برای تضمین امنیت خطوط دریایی منطقه وجود دارد. وی رزمایش مین‌روبی‌در خلیج فارس را بزرگ‌ترین رزمایش دانست که بر مین‌های منطقه متمرکز است و گفت: ما آماده‌ایم تا تضمین حاصل کنیم که در منطقه ثبات وجود دارد. ما متوجه شدیم که یکی از تهدیداتی که احتمالاً برای ما وجود دارد، تهدید مین‌ها است. ما شاهد آن بودیم که در تاریخ این امر غیرقابل تصور نبوده است و بنابراین در بعد بین‌المللی مهم است که ما می‌توانیم این مین‌ها را از سطح آب پاکسازی کنیم.

امریکا محتاط است

سی ان ان در گزارش خود هیچ اشاره‌ای به این نکرده که کدام کشورها در این رزمایش شرکت دارند، ولی پیش از این نام کشورهایی مانند ژاپن، استرالیا، انگلیس و فرانسه در فهرست کشورهایی بودند که مقام‌های امریکایی می‌گویند در رزمایش شرکت دارند؛ رزمایشی که کلیدی‌ترین هدف آن تمرین مین‌روبی در خلیج فارس و باز کردن تنگه هرمز در صورت مسدود شدن آن از سوی ایران اعلام شده است. سروان گرگ رائلسون از ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا مستقر در بحرین پیش از این اعلام کرده بود که این رزمایش مهم‌ترین تمرینی است که در نوع خود تا به حال با حضور امریکا برگزار شده و بیش از ۳۰ کشور در آن شرکت دارند، ولی موضوع قابل توجه در رزمایش جاری که تا اوایل هفته بعد ادامه خواهد داشت این است که به منابع نظامی امریکا توصیه شده که از هرگونه اقدامی که تحریک‌کننده رویارویی با ایران باشد اجتناب کنند. دریادار «تد کارتر» در گفت و گو با سی ان ان گفته است:« هر اقدامی می‌تواند باعث واکنش‌های نامناسب شود و ما باید نسبت به این آگاهی داشته باشیم.» گرگ رالسون فرمانده نظامی امریکا در ناوگان پنجم امریکا در بحرین نیز دوشنبه قبل گفته بود: «این (رزمایش) در پاسخ به هیچ تهدید یا وضعیت خاصی انجام نمی‌شود.» دریادار میلر، فرمانده ناوگان پنجم امریکا در خلیج فارس هم همین دیدگاه را ابراز کرده است. وی گفته است:« این رزمایش هدفش مین‌ها و تلاش بین‌المللی برای پاکسازی آنها است.» سی‌ان‌ان در تفسیر این اظهار نظر مقام‌های امریکایی امریکایی نوشت: «ارتش امریکا سعی دارد نوعی توازن بین حفاظت از ترانزیت آزاد آبراه (هرمز) و اجتناب از کشمکش ناخواسته با ایران ایجاد کند.» یک منبع مطلع در تهران با اشاره همین نگرانی امریکایی‌ها از رویارویی ناخواسته با ایران در جریان رزمایش گفت:« امریکایی‌ها سپتامبر سال قبل که تلفن قرمز را به ایران پیشنهاد کردند هدف شان همین بود. آنها می‌خواستند حضور نظامی خودشان را در خلیج فارس افزایش بدهند، ولی احتمال رویارویی تصادفی با ایران را با استفاده از این خط ارتباطی، کم کنند.»

جزئیات جدید رزمایش

سی ان ان دیروز در ادامه گزارش خود از روی عرشه ناو آیزنهاور به جزئیات بیشتری از این رزمایش اشاره کرد، از جمله اینکه خدمه این ناو هواپیما‌بر به دوربین‌های کوچک تصویر‌برداری مجهز شده‌اند تا هرگونه حادثه احتمالی را در آن ضبط کنند. در این رزمایش، تعداد زیادی تکنیک رزمی از طرف کشتی‌های سطحی، هواپیما‌های جنگنده و زیر دریایی به اجرا در آمد از جمله اینکه تیم‌های عملیاتی برای مین زدایی در داخل آب غوطه ور شدند. در این رزمایش، همچنین زیردریایی‌های بدون سرنشین به آزمایش گذاشته شدند. مقام‌های امریکای می‌گویند که در هر هفته به طور متوسط ۵۰۰ کشتی حمل نفت و گاز طبیعی از تنگه هرمز عبور می‌کنند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1860

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.