سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به تبلیغات غیر واقع، مردم فریب و جبران ناپذیر در خصوص مصرف نمک های طبیعی را تهدید جدی برای سلامت آحاد مردم دانست.   به گزارش پیارم به نقل از جام علمی فناوری، دکتر زهرا عبداللهی اظهار داشت: ید یکی از ریز مغذی ...

سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به تبلیغات غیر واقع، مردم فریب و جبران ناپذیر در خصوص مصرف نمک های طبیعی را تهدید جدی برای سلامت آحاد مردم دانست.

 

به گزارش پیارم به نقل از جام علمی فناوری، دکتر زهرا عبداللهی اظهار داشت: ید یکی از ریز مغذی های اساسی است که با شرکت در تولید هورمون تیروئید و تأثیر این هورمون ها در سلامت و اعمال حیاتی انسان از دوران جنینی،‌ کودکی و بلوغ دلیل عمده اهمیت ید است.

وی افزود: کمبود ید سبب بروز اختلال وسیعی می شود که مهمترین آنها اثر مخرب بر توانایی های ذهنی و جسمی افراد جامعه و به خصوص کودکان و نوجوانان است.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: شایعترین عارضه کمبود ید به صورت گواتر بوده که با کمبود شدید یا اختلال عملکرد این غده نیز توام می شود اما بسیاری از اثرات کمبود ید در کاهش فعالیت مغزی است که ممکن است ظاهرا نمایان نباشد.

وی بیان کرد: متاسفانه تبلیغات ناآگاهانه و وسیع انواع نمک دریا با عنوان نمک های طبیعی و داشتن خواص درمانی و عدم تأثیر مصرف در بیماران دارای فشار خون بالا، بیماران قلبی، دیابتی و زنان باردار و هزار و یک خاصیت غیر واقع،‌ غیر منطقی و غیر علمی توسط برخی افراد ناآگاه و سود جو که نمونه های آن گاها در سایت های خبری مشاهده می شود، به عنوان یک تهدید جدی برای مردم عزیز کشورمان شده است.

دکتر عبداللهی خاطرنشان کرد:‌ عوارض جبران ناپذیر عدم وجود ید از یک سو، وجود فلزات سنگین همچون سرب، کادمیوم و جیوه که باعث بروز انواع سرطان و بیماری های کلیوی می شود و همچنین وجود گچ و شن و ماسه به عنوان یک ناخالصی غیر محلول در نمک های معرفی شده به عنوان نمک های طبیعی، باعث گمراهی مردم شده و مصرف آن تهدید جدی برای سلامت مردم کشور است.

وی تأکید کرد: مصرف نمک های غیر یدی و غیر تصفیه که فاقد پروانه ساخت از وزارت بهداشت می باشد باعث بازگشت عوارض جبران ناپذیر کمبود ید و همچنین تحمیل هزینه های درمانی سنگین به دوش دولت و خانواده ها خواهد بود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1649

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.