در حالی که بقیه کشورهای جهان عرب و “خلیج فارس” بطور رسمی از “شورشیان سوریه” حمایت می کنند، عراق خط مشی محتاتانه تری برگزیده و تا به حال به شعار مطالباتی دیگران مبنی بر تقاضای استعفای بشار اسد نپیوسته است.   پیارم به نقل از جام سیاسی؛ سایت “رادیو فرانسه” (rfi) نوشت: “هوشیار زیباری”، وزیر ...

در حالی که بقیه کشورهای جهان عرب و “خلیج فارس” بطور رسمی از “شورشیان سوریه” حمایت می کنند، عراق خط مشی محتاتانه تری برگزیده و تا به حال به شعار مطالباتی دیگران مبنی بر تقاضای استعفای بشار اسد نپیوسته است.

 

پیارم به نقل از جام سیاسی؛ سایت “رادیو فرانسه” (rfi) نوشت:
“هوشیار زیباری”، وزیر خارجه عراق در یک مصاحبه با “خبرگزاری رویترز”، بی اعتمادی شدید دولت عراق را در مقابل درگیری های فزاینده در سوریه تشریح کرد.
هوشیار زیباری در این مصاحبه می گوید: «ما نسبت به گسترش گروه های مسلح و اعتبار روز افزون بنیادگرائی، که نظام سیاسی ما را به خطر می اندازد، احساس نگرانی می کنیم. او اضافه می کند که ما نمی خواهیم در مبارزه ای که اینک میان شیعه و سنی در منطقه درگرفته است، دخالتی داشته باشیم.»
رادیو فرانسه درباره شیوه برخورد عراق با این مسأله آورده است: «در حالی که بقیه کشورهای جهان عرب و “خلیج فارس” بطور رسمی از “شورشیان سوریه” حمایت می کنند، عراق خط مشی محتاتانه تری برگزیده و تا به حال به شعار مطالباتی دیگران مبنی بر تقاضای استعفای بشار اسد نپیوسته است. با وجود نزدیکی سیاسی عراق به ایران، دولت عراق هر نوع حمایت از سوریه را تحت فشار ایران تکذیب می کند و بر استقلالش در ترسیم سیاست خارجی پای می فشارد. در اجلاس ماه نوامبر گذشته اتحادیه عرب، که تعلیق سوریه را از این اتحادیه در دستور کار خود داشت، عراق در رای گیری شرکت نکرد و همچنین در مقابل خواست تحریم سوریه مقاومت نمود.»
این سایت با انتساب برخی مواضع دلخواه خود به مقامات عراقی می نویسد: «رهبران شیعه عراق در خفا اعتراف می کنند که گر چه خواهان حمایت از بشار اسد نیستند، اما در عین حال از دوران پس از اسد و احتمال قدرت گیری اعضای سابق حزب بعث و ائتلاف آن ها با گروه های سنی اسلامگرا علیه امنیت عراق نگرانند.»
رادیو فرانسه در تحلیل دیگری اضافه می کند: «در واقع شیعیان عراق پس از سال ها سرکوب شدن تحت حاکمیت رژیم صدام حسین، اینک در هراس اند که سقوط رژیم سوریه، تعادل مذهبی در این کشور را متلاشی سازد و حکومتی سنی در این کشور روی کار بیاید که با دولت شیعه عراق خصومت ورزد. از هم اکنون، درگیری های خونین میان شورشیان سوری، که اکثراً سنی هستند، با رژیم علوی بشار اسد، تعادل شکننده میان نیروهای سنی، شیعه و کرد عراق را دچار مخاطره کرده است.»
این سایت فرانسوی در ادامه تحلیل ها و ادعاهای جهت دار خود می افزاید: «باید اضافه کرد که نشریه “نیویورک تایمز” در شماره دیروز خود به نقل از ” مقامات ارشد آمریکا” نوشت که ایران ارسال تجهیزات نظامی به سوریه را با استفاده از مسیر هوائی عراق به انجام می رساند. این نشریه نقل کرده است که پرواز هواپیماهای ایرانی از ماه ژوئیه دوباره آغاز شده است و هم اکنون ادامه دارد.»

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1646

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.