رئیس‌ جمهور مصر ریاست جنبش عدم تعهد را به محمود احمدی‌نژاد رئیس‌ جمهور ایران تحویل داد. به گزارش پیارم به نقل از خبرگزاری فارس، شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد پیش از ظهر امروز (پنجشنبه)با حضور مقام معظم رهبری در سالن اجلاس سران در تهران آغاز به کار کرد. محمد مرسی رئیس‌ جمهور مصر که کشورش ریاست ...

رئیس‌ جمهور مصر ریاست جنبش عدم تعهد را به محمود احمدی‌نژاد رئیس‌ جمهور ایران تحویل داد.

به گزارش پیارم به نقل از خبرگزاری فارس، شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد پیش از ظهر امروز (پنجشنبه)با حضور مقام معظم رهبری در سالن اجلاس سران در تهران آغاز به کار کرد.

محمد مرسی رئیس‌ جمهور مصر که کشورش ریاست جنبش عدم تعهد را عهده‌دار بود طی سخنانی که کنار وی «محمود احمدی‌نژاد»، رئیس جمهور ایران، «بان کی مون»، دبیرکل سازمان ملل، «مان موهان سینگ»، نخست وزیر هند حضور داشتند ریاست سه ساله این جنبش را به محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور کشورمان تحویل داد.

در این نشست دو روزه، ۲۴ رئیس‌جمهور، ۳ پادشاه، ۸ نخست‌وزیر، ۹ معاون رئیس‌جمهور، ۲ رئیس مجلس و ۹ فرستاده ویژه رؤسای کشورها و ۸۰ وزیر که ۶۰ تن از آنها وزیر خارجه هستند حضور دارند و قرار است پیش‌نویس شانزدهمین اجلاس سران که در نشست کارشناسان بررسی و به تأیید وزرای خارجه رسیده به تصویب برسد.

جنبش عدم تعهد دارای ۱۲۰ عضو اصلی است و ۱۷ کشور و ۱۰ سازمان بین‌المللی نیز اعضای ناظر این جنبش را تشکیل می‌دهند.

مرسی در سخنرانی خود گفت: اصول دهگانه جنبش عدم تعهد حمایت از منافع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشورهای عضو آن است. سرنوشت ما این است که در این لحظه حساس نقش مهمی را ایفا کنیم.

وی افزود: ما با هم همکاری خواهیم کرد تا بازیگری موثر و فعال در نظم بین‌ا‌‌لملل باشیم. اعضای نم به دنبال جهانی با عدالت بیشتر هستند.

مرسی خواستار اصلاح و توسعه ساختار شورای امنیت به صورت همه‌جانبه شد.

وی اظهار داشت: مصر ایمان دارد که یکی از اصول اساسی نظام جدید جهانی که ما آن را می خواهیم تقویت همکاری کشورهای در  حال توسعه  و اصلاح مدیریت جهانی است که مشارکت جهانی را در سطح بین‌المللی و تصمیم‌گیری‌های اقتصادی ـ اجتماعی تضمین نماید.

مرسی همچنین ممانعت رژیم صهیونیستی از ورود برخی اعضای جنبش به سرزمین فلسطینی را به باد انتقاد گرفت و گفت: مصر از عضویت فلسطین در سازمان ملل و همچنین تشکیل دولت فلسطینی حمایت خواهد کرد.

وی با اشاره به بحران سوریه گفت: ما آماده هستیم به توقف خونریزی‌ها در سوریه کمک کنیم.

رئیس جمهور مصر ادامه داد: ما به حق استفاده از انرژی هسته‌ای احترام می گذاریم. استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حق همه کشورهاست.

وی گفت: امروز اینجا آمده ایم تا ریاست جنبش را به کشور برادر خود یعنی ایران تحویل دهیم.

مرسی همچنین از میزبانی ایران تشکر کرده و گزارشی را از عملکرد این جنبش در زمان ریاست مصر بر آن ارائه کرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1585

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.