معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه تا سال آینده حجم صادرات گاز ایران به مرز ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد، اعلام کرد: پیش بینی می‌شود همزمان با افزایش حجم، درآمدهای ارزی صادرات گاز از مرز ۱۰ میلیارد دلار در سال عبور کند. جواد اوجی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت ...

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه تا سال آینده حجم صادرات گاز ایران به مرز ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد، اعلام کرد: پیش بینی می‌شود همزمان با افزایش حجم، درآمدهای ارزی صادرات گاز از مرز ۱۰ میلیارد دلار در سال عبور کند.

جواد اوجی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت افزایش درآمدهای ارزی صادرات گاز طبیعی ایران به کشورهای همسایه، گفت: در حال حاضر به طور متوسط سالانه از محل صادرات گاز طبیعی به ترکیه ۳٫۵ تا ۴ میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب اقتصاد کشور می شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با تاکید بر اینکه در حال حاضر سه قرارداد جدید برای صادرات گاز به عراق و پاکستان امضا شده است،تصریح کرد: قرار است گاز ایران از دو مسیر به نیروگاه های بغداد و بصره در جنوب عراق منتقل شود.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه با اجرایی شدن این دو قرارداد در مجموع روزانه ۴۰ تا ۴۵ میلیون مترمکعب به حجم صادرات گاز ایران افزوده خواهد شد،اظهار داشت: همچنین تاکنون قراردادی با پاکستان برای صادرات روزانه ۲۱٫۵ میلیون مترمکعب امضا شده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه فاز اول صادرات گاز به عراق از تابستان سالجاری اغاز می شود، تبیین کرد: همچنین از اوایل سال آینده با تکمیل ساخت خطوط لوله، ایران آماده صدور گاز طبیعی به پاکستان است.

وی با یادآوری اینکه با صدور هر ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز سالانه ۴ تا ۴٫۵ میلیارد دلار درآمد جدید نصیب کشور خواهد شد، افزود: بر این اساس پیش بینی می شود با نهایی شدن قراردادهای در دست اجرا درآمد ارزی از محل صادرات گاز طبیعی کشور از مرز ۱۰ میلیارد دلار در سال عبور کند.

اوجی با اشاره به افزایش سه برابری درآمدهای صادرات گاز ایران تا سال آینده، تبیین کرد: علاوه بر این ایران برای صادرات گاز به تمامی کشورهای همسایه و به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس آمادگی دارد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز در خصوص فرمول فروش گاز به عراق هم توضیح داد: گاز به این کشور همسایه با فرمولی متشکل از قیمت یک نوع نفت خام،نفت کوره و گازوئیل محاسبه خواهد شد.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه قیمت فروش گاز طبیعی ایران به عراق منطقی و منصفانه است،خاطرنشان کرد: ایران به هیچ وجه گاز ارزان قیمت به کشورهای همسایه صادر نمی کند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=4057

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.