آژانس بین المللی انرژی اتمی که حدود یک ماه پیش گزارشی منفی از فعالیت های هسته ای ایران منتشر کرده بود این بار از همکاری مثبت ایران گزارش داده است. گزارشی محرمانه که طبق معمول به دست خبرگزاری های غربی رسیده است.   به گزارش پیارم به نقل از سرویس سیاسی جام نیوز، آژانس بین ...
آژانس بین المللی انرژی اتمی که حدود یک ماه پیش گزارشی منفی از فعالیت های هسته ای ایران منتشر کرده بود این بار از همکاری مثبت ایران گزارش داده است. گزارشی محرمانه که طبق معمول به دست خبرگزاری های غربی رسیده است.
 IMG07211874

به گزارش پیارم به نقل از سرویس سیاسی جام نیوز، آژانس بین المللی انرژی اتمی طبق روال دو سال گذشته به گزارش های مثبت ـ منفی خود از برنامه هسته ای ایران ادامه می دهد.

 

 

در این دو سال، در آستانه هر دور از مذاکرات حساس ایران و کشورهای ۱+۵ و زمزمه های احتمال توافق هسته ای، آژانس گزارشی منفی از برنامه هسته ای ایران منتشر کرده است اما زمان که فضا کمی از مذاکرات دور می شد گزارش های مثبت از همکاری و پایبندی ایران منتشر شده است.

 

 

نمونه این روند در دور قبلی مذاکرات وین مشهود بود. در حالی که همه از احتمال توافق هسته ای خبر می دادند ناگهان آژانس بین المللی انرژی اتمی از عدم همکاری ایران گزارش داد اما اکنون پس از گذشت حدود یک ماه این نهاد بین المللی رویه مثبت را در پیش گرفته است و با همکاری رسانه های غربی از پایبندی ایران به تعهدات توافق ژنو خبررسانی کرده است.

 

 

نکته دیگری که وجود دارد انتشار گزارش های محرمانه آژانس از سوی خبرگزاری هاست. اغلب گزارش های آژانس را خبرگزاری های غربی، به خصوص رویترز، پیش از انتشار رسمی آن منتشر کرده اند. این مسائل موجب شده است ایران نسبت به گزارش های آژانس بی اعتماد و به عدم رعایت موارد امنیتی، معترض شود.

 

 

به نوشته سایت بی بی سی، خبرگزاری رویترز می‌گوید که مطابق گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به تعهداتی که در توافق موقت ژنو داده پایبند بوده است.

 

 

به گزارش رویترز، آژانس در گزارش محرمانه خود، که به طور ماهانه تهیه می‌شود، گفته است که ایران به تعهد خود برای عدم غنی‌سازی بالای ۵درصد اورانیوم پایبند بوده است.

 

 

علاوه بر این در این گزارش آمده است که ایران دو تاسیسات غنی‌سازی و تاسیسات آب سنگین خود را توسعه نداده است.

 

 

در عین حال رویترز می‌گوید در گزارش آژانس آمده است که ایران از اواخر نوامبر به طور موقت عملیات تبدیل اورانیوم غنی‌شده به سوخت راکتور را موقتا به تعلیق در آورده است. تبدیل اورانیوم غنی‌شده به سوخت باعث می‌شود که به کارگیری آن در تسلیحات اتمی سخت‌تر شود.

 

 

برخی کشورها ایران را متهم می‌کنند که مخفیانه برای ساخت تسلیحات اتمی تلاش کرده است. آژانس هم می‌گوید در مواردی دغدغه این را دارد که برنامه هسته‌ای ایران به سوی تحقیقات نظامی منحرف شده باشد.

 

 

از جمله تحقیق احتمالی روی ساخت چاشنی بمب هسته‌ای از نگرانی‌هایی است که آژانس می‌گوید هنوز برایش برطرف نشده است.

 

 

ایران پیشنهاد داده که آژانس از سایتی که ادعا می‌شود در مریوان در این زمینه به کار گرفته شده، بازدید کند تا ابهامات از بین برود، اما آژانس می‌خواهد که به جز سایت مریوان به سایتی در پارچین نیز دسترسی داشته باشد.

 

 

سایت رادیو فردا (RADIOFARDA) گزارش مثبت آژانس را پوشش داد و نوشت:

 

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه خود می‌گوید که ایران همچنان به توافقنامه موقت ژنو پایبند است و در عین حال، فرایند تبدیل اورانیوم با غنای‌ بالا را به مدت یک روز متوقف کرده بود.

 

 

این گزارش محرمانه که خبرگزاری رویترز می‌گوید در روز جمعه ۲۸ آذر به آن دست یافته است، تایید می‌کند که غنی‌سازی اورانیوم در ایران هنوز در سطح پنج درصد مورد توافق با قدرت‌های جهانی است در حالی که برای ساخت بمب اتمی، سطح غنی‌سازی اورانیوم باید ۹۰ درصد باشد.

 

 

این گزارش همچنین عنوان می‌کند که فعالیت‌های ایران در مراکز و تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم و همین‌طور در راکتور نیمه تمام آب سنگین اراک، پیشرفت چندانی نداشته است.

 

در همین حال بریتانیا و فرانسه نیز با اشاره به مذاکرات اخیر اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ تاکید کردند که تهران در این مذاکرات از خود انعطافی نشان نداده است.

 

 

آخرین دور مذاکرات اتمی این هفته در ژنو برگزار شد که در جریان آن معاونان وزیران امور خارجه ایران و شش قدرت جهانی با یکدیگر به رایزنی پرداختند.

 

 

این مذاکرات اگرچه از طرف نمایندگان ایران «سودمند» خوانده شد، اما همان زمان نماینده روسیه گفت که هیچ پیشرفتی در جریان کار حاصل نشده است.

 

 

روز پنج‌شنبه ۲۷ آذر ماه نیز نمایندگان بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد در اظهاراتی مشابه اظهارات نماینده روسیه در مذاکرات را تایید کردند.

 

 

به گزارش رویترز، فیلیپه برتو، دیپلمات ارشد فرانسوی به شورای امنیت سازمان ملل گفت: «به رغم آن که مذاکره‌کنندگان ایرانی در این مرحله به قدر کافی انعطاف‌پذیری از خود نشان ندادند، اما ما معتقدیم که ایران به دنبال توافق بلندمدت است.»

 

 

وی سپس با اشاره به دور بعدی مذاکرات اتمی گفت: «ما انتظار داریم که ایران دست به انتخابی استراتژیک بزند و تصمیماتی شجاعانه بگیرد.»

 

 

از سوی دیگر، مایکل تاتام، دیپلمات ارشد بریتانیایی، هم از ایران خواست که در مذاکرات هسته‌ای انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان دهد.

 

 

قرار است دور بعدی مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ اواسط ماه ژانویه برگزار شود در حالی که هنوز مکان برگزاری آن مشخص نیست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=24689

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.