نمایندگان پارلمان انگلیس از آمریکا خواستند حقایق مربوط به ارتباط انگلیس با گزارش شکنجه‌ها را افشا کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ رسانه‌های انگلیس امروز (یک‌شنبه)‌ خبر دادند، کمیته اطلاعات انگلیس از آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) درخواست می‌کند تا اطلاعات لازم پیرامون نقش انگلیس در گزارش شکنجه‌های سنا را در اختیار انگلیس قرار ...
نمایندگان پارلمان انگلیس از آمریکا خواستند حقایق مربوط به ارتباط انگلیس با گزارش شکنجه‌ها را افشا کند.
خبرگزاری فارس: پارلمان انگلیس از دولت آمریکا درباره گزارش شکنجه‌ها توضیح می‌خواهد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ رسانه‌های انگلیس امروز (یک‌شنبه)‌ خبر دادند، کمیته اطلاعات انگلیس از آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) درخواست می‌کند تا اطلاعات لازم پیرامون نقش انگلیس در گزارش شکنجه‌های سنا را در اختیار انگلیس قرار دهند.

روزنامه گاردین در رابطه با این موضوع نوشت، کمیته‌ای از نمایندگان پارلمان انگلیس می‌خواهند رسما از سیا درخواست کنند اطلاعات مربوط به نقش انگلیس در برنامه شکنجه‌ها بعد از حمله روز یازده سپتامبر ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی نیویورک، را به مقامات این کشور تحویل دهد.

روز جمعه رسانه‌های انگلیسی از تلاش مخفیانه دولت انگلیس برای حذف نام خود از گزارش اخیر شکنجه‌های سنا و درخواست نمایندگان پارلمان انگلیس از «ترزا می» وزیر کشور برای توضیح در رابطه با آن، خبر داده بودند.

امروز (یک‌شنبه) هفته نامه «آبزرور» نوشت ریاست کمیته تحقیقاتی پارلمان انگلیس در موضوع نقش انگلیس در شکنجه‌های سیا به آبزرور گفته است، نمایندگان این کشور قصد دارند رابطه اطلاعات انگلیس که از گزارش افشاگرانه هفته گذشته سنا حذف شده است را پیدا کنند. نتیجه این گزارشات این است که سنا در بسیاری موارد درباره تکنیک‌های مورد استفاده خود دروغ گفته است.

دولت انگلیس در تلاش بوده بخشهای کلیدی گزارش شکنجه‌های سنا که در آن به «دیگو گارسیا» ارجاع شده را از گزارش سیا حذف کند. این حرکت نمایندگان در حالی روی داد، که فشارها بر دولت انگلیس برای عدم تمدید هر نوع توافقی با آمریکا در جهت در اختیار نهادن پایگاه نظامی انگلیس در «دیگو گارسیا» در اقیانوس هند، به نظامیان آمریکایی افزایش یافت.

«دیگو گارسیا» نام جزیره‌ای است در میان اقیانوس هند تحت تسلط انگلیس است و به آمریکا اجاره داده شده تا به عنوان پایگاه نظامی از آن بهره ببرد. گروه‌های حقوق بشر بر این باورند که دیگو گارسیا نقش کلیدی در برنامه سیا برای انتقال مظنونان به تروریسم به «سایتهای سیاه» در اطراف دنیا و خارج از حوزه نظارت قانونی داشته است.

گفت‌وگوهای مجادله برانگیزی برای در اختیار گذاشتن «دیگو گارسیا» به عنوان پایگاه نظامی سیا در آینده وجود خواهد داشت، اما نگرانی‌ها از احتمال استفاده این جزیره به عنوان «مقر سیاه» برای شکنجه زندانیان سیا، هم‌چنان وجود دارد. نمایندگان مجلس انگلیس با درخواست از دولت این کشور خواستار بررسی دوباره موضوع در اختیار گذاشتن «دیگو گارسیا» به سازمان سیا شدند.

«سر مالکولم ریفکایند» ریاست کمیته تحقیقاتی پارلمان انگلیس، با توجه به حذف بخش‌های مربوط به «دیگو گارسیا» از گزارش شکنجه‌های سنا،‌ ظن و گمان‌ها از لابی انگلیس و سنای آمریکا برای حذف تمامی اطلاعات مربوط به انگلیس از گزارش شکنجه های سنا را تقویت می‌کند.

کمیته منتخبی از سنای آمریکا هفته گذشته بعد از بیش از ۴ سال، سرانجام گزارشی در رابطه با اقدامات غیرقانونی و روش‌های سیا برای اعتراف گیری از مظنونان، منتشر کرد.

کمیته اطلاعات سنای آمریکا روز سه‌شنبه گذشته پس از ۴ سال و پس از حذف بخش‌های زیادی از مستندات شکنجه مظنونان اقدامات تروریستی توسط آژانس مرکزی اطلاعات این کشور، گزارشی ۴۹۹ صفحه‌ای در این رابطه منتشر کرد. به گفته «دایان فینشتاین» این گزارش با بررسی بیش از ۶ میلیون سند سازمان سیا تهیه شده است.

پیشتر رسانه‌های آمریکایی و انگلیس از تلاش دولت انگلیس برای حذف نقش خود در برنامه شکنجه و تبعید سازمان سیا از گزارش سنا که حاوی اسناد محکمی در این باره است خبر دادند.

من جمله روزنامه «گاردین» گزارش داده بود، دولت انگلیس با برگزاری جلسات محرمانه با اعضای سنا، تلاش می‌کند نام خود را از این گزارش حذف کند. هم‌چنین شبکه خبری سی‌ان‌ان هم گزارش داده است، نماینده «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس، تلاش این کشور برای حذف نام خود از گزارش سنا را تایید کرده است.

«ریفکایند» که ریاست کمیته رسمی بررسی نقش انگلیس در گزارش شکنجه‌های سیا را بر عهده دارد از رابطه خوب خود با «دایان فینستاین» همتای آمریکایی خود گفت ولی افزود از دولت آمریکا انتظار می‌رود که خود درباره چگونگی حذف این اطلاعات، توضیح دهد.

– See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930923000965#sthash.H3Cv7w0B.dpuf

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=24001

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.