پایگاه تحلیلی «گلوبال‌ریسرچ» با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر تصمیم به عادی‌سازی روابط با کوبا، نوشت هدف واشنگتن در قبال هاوانا تغییری نکرده و آمریکا همچنان به دنبال تغییر نظام این کشور است. به گزارش پیارم پایگاه خبری «گلوبال ریسرچ» در مطلبی به قلم «استیفن لندمدن» در رابطه با توافق اخیر آمریکا و کوبا ...
پایگاه تحلیلی «گلوبال‌ریسرچ» با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر تصمیم به عادی‌سازی روابط با کوبا، نوشت هدف واشنگتن در قبال هاوانا تغییری نکرده و آمریکا همچنان به دنبال تغییر نظام این کشور است.
خبرگزاری فارس: هدف واشنگتن همچنان تغییر نظام کوبا است/مقاومت، همواره تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کند

به گزارش پیارم پایگاه خبری «گلوبال ریسرچ» در مطلبی به قلم «استیفن لندمدن» در رابطه با توافق اخیر آمریکا و کوبا برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، نوشته است که این مسئله حاصل ناکارآمدی تحریم‌های وضع‌شده علیه هاوانا بود، اما نهایتا هدف واشنگتن در قبال کوبا تغییری نکرده و آمریکا همچنین تغییر نظام این کشور را دنبال می‌کند.

در ابتدای این یادداشت آمده است: «(باراک) اوباما (رئیس‌جمهور آمریکا) درست می‌گوید. تحریم‌ها نتیجه‌بخش نیستند. نه فقط علیه کوبا، بلکه علیه روسیه، ایران و دیگر کشورها، مشروط بر اینکه سرسختانه مقاومت کنند. کوبا در دفاع از حقوق حاکمیتی خود، عملکردی تحسین‌برانگیز داشت و به مدت بیش از نیم قرن، در برابر امپریالیسم ایالات متحده ایستاد.»

گلوبال‌ریسرچ با این حال می‌افزاید: «سیاست دیرینه ایالات متحده در قبال کوبا شکست خورد. اما هدف واشنگتن تغییری نکرده است. آمریکا همچنین به دنبال تغییر نظام و روی کار آوردن حکومتی دست‌نشانده و طرفدار غرب و بازگرداندن کوبا به روزهای بد روزگار قدیم خود است.»

در ادامه این گزارش آمده است: «(فیدل) کاسترو روز اول ژانویه ۱۹۵۹ روی کار آمد و حکومتی هرزه و سرکوبگر را به دولتی مردمی تبدیل کرد. او مهره واشنگتن در هاوانا، یعنی «فولخنسیو باتیستا» را که مستبدی به تمام معنا بود، کنار زد.»

 

لندمن با اشاره به حمایت آمریکا و کشورهای غربی از حکومت‌های دیکتاتوری دست‌نشانده در مناطق مختلف جهان، از جمله «عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج (فارس)،‌ اوکراین در اروپای مرکزی، اسرائیل تحت حکومت فاشیست‌ها و رژیم‌های سرکوب‌گر متعدد دیگر»، نوشته است که تغییر راهبرد اخیر اوباما، در نشانگر ادامه اهداف قبلی، اما با ابزارهای تازه است.

گلوبال‌ریسرچ با اشاره به مواضع ضدغربی «فیدل کاسترو» و تداوم نقش وی در حکومت کوبا، نوشته است که کاسترو همچنان غرب را عامل بحران‌های جهانی می‌داند.

این گزارش می‌افزاید: «آمریکا به دنبال مستعمره کردن و کسب سود از کوبا و غارت منابع این کشور، از جمله منابع نفتی دریایی این کشور و بهره‌کشی از کوبایی‌هاست. اوباما یک دروغگوی سریالی است.»

لندمن در ادامه یادداشت انتقادی خود اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا را که تحریم‌های وضع‌شده علیه کوبا را «نشأت‌گرفته از بهترین نیات» خوانده بود، «عدم صداقت بی‌شرمانه و فریب تعمدی» توصیف کرده و نوشته است که سیاست‌های دیرینه آمریکا خود نشان می‌دهد که این اقدامات با چه اهدافی صورت گرفته است.

گلوبال‌ریسرچ با اشاره به اهداف واشنگتن در کوبا و تلاش چند دهه‌ای این کشور برای وادار کردن هاوانا به عقب‌نشینی و همچنین ، نوشته است: «سیاست بلندمدت ایالات متحده، تلاش برای تغییر نظام است. بیانیه اوباما هم نشان می‌دهد که این تنها یک تغییر تاکتیک است. آمریکا با برقراری روابط دیپلماتیک، بازگشایی سفارت در هاوانا، که مرکز تغییر نظام هستند، قطعا عوامل سیا را وارد عمل کرده و تاکتیک‌های بی‌ثبات‌سازی را پی می‌گیرد.»

رئیس‌جمهور آمریکا خود در جریان نطقی که روز چهارشنبه ارائه کرد، سیاست اعمال تحریم‌ را «تاریخ مصرف‌گذشته» توصیف کرده و اذعان کرد که اهداف واشنگتن در کوبا تغییری نکرده است.

http://www.piyarom.ir/?p=24733

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=24733

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.