اعتراضات کامیون داران در اوج زمان برداشت سیب زمینی شهرستان حاجی آباد به شدت کشاورزی این منطقه را تحت تاثیر قرار داده به گونه ای که در حال حاضر بخش اعظمی از این محصول برروی زمین مانده است. ...

به گزارش پیارم حاجی آباد، بخش اعظمی از محصولات کشاورزی استان هرمزگان از جمله سیب زمینی، خربزه، هندوانه و محصولات گلخانه ای، گندم، خرما ، ذرت انجیر انگور،نارنگی و پرتقال از شهرستان تولید روانه بازار می کنند و شغل اصلی مردم حاجی آباد کشاورزی می باشد.

شهرستان حاجی آباد به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب،  قطب تولید محصلات کشاوری خارج از فصل در استان هرمزگان است، تولید محصولات کشاورزی خارج از فصل یکی از مهمترین شاخصه ها و مولفه های هرمزگان است که علی رغم وجود صنایع مهم و بنادر تجاری نقش بسزایی در اقتصاد خانواده های در حاجی آباد دارد .

کشاورزانی که به عنوان شاهرگ حیات جامعه انسانی در فصل کاشت با تمام سختی ها و مشکلاتی چون سرمازدگی، کمبود و گرانی بذر، کود، هجوم آفات تمام تلاش و هو وغم خود را باز هم کمر همت بسته و بصورت شبانه روزی تلاش می کنند تا لقمه نان حلال هر چند اندک را بر سر سفره های خود بگذارند اما در هنگام فصل برداشت تمام جوانه های امید در دل های آن ها نابود می شود.

حدود بیست روز پیش رانندگان کامیون های باری به جهت اعتراض به مشکلات صنفی خود اعتصاب نموده و حدود پانزده روز از حمل بار و جابجائی آن امتناع کردند که این اعتصاب و اعتراض راننده گان همزمان با برداشت محصول سیب زمینی و سایر محصولات کشاورزی منطقه شمیل حاجی آباد بوده است.

این کشاورزان زحمت کش در زمان برداشت محصول به دلیل اعتراض کامیون داران با مشکل حمل بار مواجه می شوند و محدود کامیونهایی برای بارگیری آن هم با کرایه های چهار برابر  که این هزینه حمل بار برای کشاورزان مقرون به صرفه نمی باشد.

از انجایی که محصولات این منطقه به جهت گرم بودن هوای منطقه فوری پس از برداشت باید به میدان های تره بار سایر شهرستان ها حمل گردد به علت نبود کامیون بخش عمده از محصولات کشاورزان در مزارع مانده و فاسد و خوراک دام های منطقه شده است.

هنوز مزارع سیب زمینی زیادی هست که محصول آنها در زمین مانده زیرا با برداشت محصولات سیبزمینی مناطق سردسیری همزمان شده و به جهت تازه بودن محصول سیبزمینی سایر شهرستان ها دیگر محصول سیب زمینی کشاورزان شمیل روی دست کشاورز مانده است و در مزارع در حال نابودی است که تمام سرمایه و زحمات ما کشاورزان بر باد رفته امیدواریم با انعکاس این مشکل مسئولین مساعدتی بنمایند.

افت قیمت و رعایت نکردن زمان مناسب کاشت عامل نابودی مزارع سیب شد

حمید جهانگیری، فرماندار حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار پیارم، اظهار کرد:  سیب زمینی در شهرستان حاجی آباد از اوایل اوردیبهشت ماه برداشت آغاز می شود  و در حال حاضر اکثر کشاورزان باید محصول خود را برداشت کرده باشند و تعدادی اندک در منطقه شمیل شاید محصولی بر روی زمین مانده باشد.

جهانگیری افزود: در زمان اعتراض کامیون دارها هیچ کشاورزی به جهاد کشاورزی و فرمانداری جهت مشکل حمل و نقل محصولات سیب زمینی خود مراجعه نکرده  است.

وی بیان کرد: ما در زمان اعتراض کامیون داران وضعیت حمل بار و هزینه را کنترل ، هیچ افزایش قیمتی در کالا ها و کرایه ها  نداشتیم و از کشاورزانی که با این مشکل مواجهه هستند  به جهاد کشاورزی و فرمانداری مراجع تا مشکل انها رسیدگی شود.

فرماندار حاجی آباد تصریح کرد: کشاورزان منطقه شمیل در حال حاضر با افت قیمت سیب زمینی روبه رو شده اند و قیمت سیب زمینی در منطقه شمیل ۳۰۰ تومان که این قیمت برای برداشت کشاورز مقرون به صرفه نیست.

جهانگیری ادامه داد:  فرمانداری و جهاد کشاورزی شهرستان در خصوص مشکل بازار خرید کشاورزان منطقه شمیل با سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان مکاتبه کردیم ولی نتیجه ای حاصل نشد.

وی عدم رعایت فصل کاشت  و ورود به موقع به  بازار را یکی از دلایل افت قیمت عنوان کرد و افزود: اگر کشاورزان با همفکری سازمان جهاد کشاورزی در موقع مناسب کاشت که بازار آمادگی خرید محصول کشاورز را داشته باشد.

فرماندار حاجی آباد گفت: در حال حاضر حدود ۳۰ هکتار از مزارع سیب زمینی در منطقه شمیل به دلیل افت قیمت در زمین مانده است که با این افت قیمت برداشت برای کشاورز مقرون به صرفه نیست.

اعتراض کامیون داران باعث از بین رفتن بخش عظیمی از سیب زمینی های منطقه  شمیل شد

کیامرز امیری،رئیس شورای اسلامی روستای شمیل از توابع شهرستان حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار پیارم؛ با اشاره به برداشت سیب زمینی اظهار کرد: به دلیل شدت گرما در این چند روز اخیر اگر سیب زمینی منطقه شمیل در زمین بماند کیفیت خود را از دست می دهد و غیر قابل استفاده می گردد.

رئیس شورای شمیل با اشاره به اعتراضات ۱۵روزه کامیون داران در هرمزگان گفت: اعتراضات کامیون داران در اوج زمان برداشت محصول بود که به شدت کشاورزی این منطقه را تحت تاثیر قرار دارد چون در این بازه زمانی هیچ گونه سیب زمینی برداشت نمی شد و در حال حاضر بخش اعظمی از این محصول برروی زمین مانده است.

امیری با تاکید براینکه فقط ۳۰ درصد از محصول کشت شده در زمین های خود را برداشت کرده است، تاکید کرد: هم اکنون ۷۰ درصد از این محصول برداشت نشده چون با توجه به سیب زمینی مناطق سردسیر چون اصفهان، کازرون و .. وارد بازار شده است برداشت محصول از زمین های این منطقه مقرون به صرفه نیست.

وی افزود:  در حال حاضر ۳ کامیون محصول برداشت در شهرستان میناب و استان های کرمان و یزد ارسال شده که به دلیل از دست دادن کیفیت اولیه نه تنها فروخته نشده و یک ریال درآمد نداشته ایم بلکه باید کرایه کامیون هم از جیب پرداخت کنم.

این کشاورز روستای شمیل با اشاره به کشت سیب زمینی در ۱۵ هکتار از زمین های خود تاکید کرد:  در فصل کشت ۲۴۰ میلیون تومان فقط صرف هزینه مواد اولیه، بذر، کود و…. شد اما اکنون نه تنها هزینه های اولیه محصول جایگزین نشده بلکه باید حقوق و دستمزد کارگران هم پرداخت شود.

به دلیل افت قیمت سیزمینی برداشت آن مقرون به صرفه نیست

سیروس امیری کشاورز سیب زمینی کار شمیلی در گفتگو با خبرنگار پیارم،اظهار کرد: کشاورزان شمیل امسال با مشکل بازار فروش و افت قیمت سیب زمینی رو به رو شده اند که اعتراض کامیون داران و افزایش قیمت حمل بار یکی از مشکلات کشاورزان  است در حال حاضر نبود بازار فروش مشکل کشاورزان است.

امیری افزود: کشاورز با کلی هزینه کود، سم بذر و هزینه کارگر  به امید اینکه بتوان لقمه نانی سر سفر زن و بچه اش ببرد ولی متاسفانه محصول با قیمت کیلویی ۳۰۰ تومان خریداری که این قیمت برای کشاوزمقرون به صرفه نیست.

وی بیان داشت: کشاورزان شمیل م راهی جزء رها  کردن زمین های کشاورزی خود ندارند  و  حتی جهاد کشاورزی سرد خانه ای هم جهت نگهداری سیب زمینی در نظر نگرفته است که محصول بشود آنجا نگهداری کرد .

وی بیان داشت: باید جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی سیبزمینی فکری بکند و بارها به جهاد کشاورزی مراجعه کردیم ولی متاسفانه جواب نگرفتیم.

روی هربار ۳۰۰هزار تومان اضافه پرداخت کردم

رمضان علی علی بندری کشاورز سیفی کار حاجی آبادی در گفتگو با خبر نگار پیارم اظهار کرد: کشاورزان روستای گنج و سید جوذر حدود ۲۰۰ هکتار خیار سوسکی کاشته اند که متاسفانه زمان اعتراض کامیون داران با افزایش قیمت حمل با مواجهه شدند.

علی بندری افزود: قبل از اعتراض هر بار به اصفهان  ۶۰۰هزار تومان ولی زمان اعتراض کامیون داران با التماس ۹۰۰ هزار تومان می بردند.

وی بیان داشت: با اعتراض کامیون داران ما کشاورز ان روستای گنج و سید جوذر خیلی ضرر کردیم و با هزینه بالای حمل بار سودی عاید کشاورزان نشد.

برداشت سیب زمینی در حاجی آباد از اواخر فروردین آغاز و تا پایان اوردیبهشت برداشت می شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=68209

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.