یکی از مقوله های پیشرفت و ترقی هر منطقه ای، راه ارتباطی است،روستاهای تیدر و بخوان و دهنه میمند،جزء مناطق گردشگری و توریستی است که بازگشایی راه این محور می تواند در صنعت گردشگری نقش مهمی داشته باشد ...

به گزارش پیارم حاجی آباد، یکی از خواسته های منطقی و بجای مردم شهر فارغان، احداث راه ارتباطی روستاهای بخوان، رائیز،باغان، بررود، بناب، سردر، باباکوهی، پرعابدنیه، تل مرا، زمین سیاه، سیرمند، سیاهک، سرگلان است.

باتوجه به اینکه کار مطالعاتی این محور انجام شده،اما در عمل هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است و اهالی به جد پیگیری نتیجه از طریق ادارات زیربط هستند و در کمیته برنامه ریزی نیز این مهم مطرح و نسبت به رفع مشکل یاد شده اقدامات لازم انجام شده است. این جاده بنا به دلایل ذیل از اهمیت بسزایی بر خوردار است:

یکی از مقوله های پیشرفت و ترقی هر منطقه ای، راه ارتباطی است. روستاهای تیدر و بخوان و دهنه میمند،جزء مناطق گردشگری و توریستی است که بازگشایی راه این محورمی تواند در صنعت گردشگری نقش مهمی داشته باشد.

کم کردن مسافت یکصدو پنجاه کیلومتری به فاصله بیست کیلومتری منطقه سیرمند به مرکز بخش که از لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کم کردن مسافت دویست و پنجاه کیلومتری این بخش به مرکز استان به یکصد و پنجاه کیلومتر از نظر صرفه جویی در مصرف سوخت و وقت اهالی در مسافرت به مرکز استان دارای اهمیت است.

با توجه به اینکه اهالی منطقه سیرمند از قرابت فامیلی با اهالی شهر فارغان و روستاهای اقماری برخوردارند، برای ایاب و ذهاب شان، باز شدن این محور بسیار حائز اهمیت است.

مهمترین هدف استفاده از این محور به عنوان پدافند غیرعامل با توجه به وجود دو تونل در مسیر اصلی تونل تنگه زاغ، تونل گهکم و استفاده از این محور در زمانهای خاص،ضروری می باشد.

لذا با توجه به تخصیص اعتبار ۱۵۰ میلیون تومانی و طبق توافقنامه سال ۸۹ سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، این محور جزء پروژه های اجرایی گردیده است و مطالعات طرح نیز در سنوات گذشته توسط شرکت مشاور انجام گردیده که متن جلسه شورای اداری مورخ ۲۴ / ۹/ ۹۶ با حضور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی)آقایان مرادی،تختی، آشوری( و همچنین معاونت محترم امور عمرانی استانداری (مهندس مدرس) یکی از خواسته های مشترک مردم و مسئولین باز گشائی محور رائیز به بخوان بوده که مقرر گردید،سازمان محیط زیست در خصوص صدور مجوز لازم جهت اجرای پروژه ظرف مدت ۱۰ روز اقدام نماید؛ اما

متاسفانه با گذشت بالغ بر یک ماه از این مصوبه هیچ گونه اعلام نظری از سوی سازمان مربوطه صورت نگرفته است.

با توجه به اینکه شغل اکثر مردم کشا ورزی می باشد و جهت انتقال محصولات به مرکز استان، باید مسافت ۲۵۰ کیلومتری را بپیمایند که با بازگشایی این مسیر فاصله را به ۱۵۰ کیلومترکاهش می دهد که موجب سرعت بخشیدن در انتقال محصولات، هزینه و استهلاک کمتر و همچنین کرایه خودرو می باشد.

با توجه به اینکه تعداد ۱۲ روستا از روستاهای بخش فارغان با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰۰ نفر در منطقه سیرمند می باشند،

وجود این راه می تواند موجب خدمات رسانی بیشتر ، در زمینه های امداد و نجات، بهداشت و درمان ،آموزش و پرورش، اتفاقات غیر مترقبه، اهمیت منطقه و سایر خدمات که در حال حاضر از بخش مرکزی پوشش داده می شود که این موضوع باعث ایجاد ناهماهنگی هایی نیز در زمان بروز بحران می گردد.در خصوص بحث زیست محیطی منطقه لازم به ذکر است محدوده تخریب شده، طبق برآورد حدود ۵ هکتار می باشد، که طی صحبت های بعمل آمده با مسئولین بخش ، این تخریب با کاشت درختان بومی منطقه قابل جبران است.

بطور یقین یک آتش سوزی می تواند حدود ۲۰۰ هکتار از درختان و پوشش گیاهی همین منطقه را از بین ببرد که این اتفاق در تابستان امسال رخ داد.

پس وجود یک جاده با تخریب ۵ هکتار پوشش گیاهی، بدون در نظر گرفتن کاشت جایگزین ، به هیچ وجه قابل مقایسه با آتش سوزی ۲۰۰ هکتاری نمی باشد و چنانچه این جاده بازگشایی شده بود این اتفاق تلخ به هیچ وجه و با این شدت شکل نمی گرفت.

یکی از مقوله های پیشرفت و ترقی هر منطقه ای، راه ارتباطی است،روستاهای تیدر و بخوان و دهنه میمند،جزء مناطق گردشگری و توریستی است که بازگشایی راه این محور می تواند در صنعت گردشگری نقش مهمی داشته باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=66821

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.