اظهارات وزیر ارشاد درباره فیسبوک، گزارش آژانس از توقف گسترش برنامه هسته‌ای ایران و اظهار نظرها درباره پرونده هسته ای ایران و تحریمها، نظر خطیب جمعه تهران درباره مذاکرات و پاسخ ایران به ادعای تکراری امارات درباره جزایر سه گانه از مهمترین عناوین خبری ۲۴ ساعت گذشته هستند. به گزارش  پیارم حاجی آباد به نقل ...

آژانس انرژی اتمی: فعالیتهای ایران انحراف ندارد/اوباما: کنگره فعلا تحریم جدید وضع نکند/کری: 95 درصد تحریمها باقی می ماند/امام حسین (ع) نیز عمر بن سعد را به مذاکره فرا خواند

اظهارات وزیر ارشاد درباره فیسبوک، گزارش آژانس از توقف گسترش برنامه هسته‌ای ایران و اظهار نظرها درباره پرونده هسته ای ایران و تحریمها، نظر خطیب جمعه تهران درباره مذاکرات و پاسخ ایران به ادعای تکراری امارات درباره جزایر سه گانه از مهمترین عناوین خبری ۲۴ ساعت گذشته هستند.

به گزارش  پیارم حاجی آباد به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا، اظهارات وزیر ارشاد درباره فیسبوک، گزارش آژانس از توقف گسترش برنامه هسته‌ای ایران و اظهار نظرها درباره پرونده هسته ای ایران و تحریمها، نظر خطیب جمعه تهران درباره مذاکرات و  پاسخ ایران به ادعای تکراری امارات درباره جزایر سه گانه از مهمترین عناوین خبری امروز ۲۴ آبان ۱۳۹۲ هستند.

وزیر ارشاد: به نظر من فیس‌بوک از مصادیق مجرمانه به شمار نمی‌رود
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز جمعه در حاشیه مراسم ختم مادر محمدعلی نجفی که در مسجد نور برگزار شد، درباره مجرمانه بودن استفاده از فیس بوک نیز یادآور شد:‌ اینکه فیس‌بوک از مصادیق مجرمانه بودن است، قابل بحث است. این مسئله را کمیته بررسی مصادیق مجرمانه بررسی می‌کند و تاکنون جلسه‌ای نداشته‌ایم.
وی اضافه کرد: فیس‌بوک یک شبکه اجتماعی است و به نظرم از مصادیق مجرمانه به شمار نمی‌رود و کسانی که در آن هستند ارتباطات سالم و درستی دارند. بنده در فیس‌بوک حضور دارم و کسانی که با من در داخل و خارج کشور ارتباط دارند در این روزها بحث عاشورا و مسائل مختلف آن را مطرح می‌کنند.
جنتی در پایان خاطرنشان کرد: هنوز این کمیته بررسی مصادیق مجرمانه تشکیل جلسه نداده است و وقتی تشکیل جلسه داد در این زمینه‌ها صحبت می‌کنیم.
گزارش جدید آژانس انرژی اتمی: آژانس نبود انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تایید می‌کند
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش فصلی خود اعلام کرد  که ایران عملاً توسعه سریع فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سه ماه پیش یعنی از زمان آغاز ریاست‌جمهوری حسن روحانی متوقف کرده است.
در بخش دیگری از این گزارش نیز آمده است که ایران از مرداد ماه گذشته هیچ ترکیبات اصلی دیگری برای تولید پلوتونیوم به نیروگاه‌ها نیفزوده است.
از سوی دیگر یک دیپلمات پلندپایه نیز با اشاره به این گزارش آژانس تاکید کرده است  که ایران از زمان تغییر دولت در این کشور توسعه فعالیت‌های غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کرده است.
این گزارش در حالی منتشر شده است که ایران در هفته‌ گذشته طی یک همکاری چارچوبی به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از دو نیروگاه مربوط به برنامه‌های هسته ای را داده است.
در بخش دیگری از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است که حجم ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ایران نیز که غرب از آن نگران است، از سه ماه پیش  تاکنون تنها ۵ درصد افزایش داشته و اکنون به ۱۹۶ کیلوگرم رسیده است.
واکنش نخست وزیر رژیم صهیونیستی به گزارش آژانس انرژی اتمی
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز اعلام کرد که گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد اینکه ایران سرعت پیشرفت برنامه هسته‌ای خود را کاهش داده است و افزایش تعداد سانیفیوژها را در سه ماه گذشته متوقف کرده است قانع کننده نیست.
نتانیاهو افزود: من از گزارش‌های آژانس اتمی که می‌گوید ایران تاسیسات هسته‌ای خود را گسترش نداده است قانع نمی‌شوم چرا که آنها به این گسترش نیازی ندارند.
وی افزود: آنها تاسیسات و سانتیفیوژهای کافی برای گسترش و تکمیل ماده شکافت پذیر که اهمیت اساسی در ساخت بمب هسته‌ای دارد را در اختیار دارند.
پرونده هسته ای ایران و اظهارنظرها درباره آن
امروز علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم ختم والده محمدعلی نجفی درجمع خبرنگاران اظهار داشت: روند مذاکرات ایران و آژانس اتمی مثبت ارزیابی می‌شود و جای نگرانی نیست.
امروز همچنین سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان و “هلگا اشمید” معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه در تماس تلفنی راجع به برنامه های نشست ژنو ٣ به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.
در پی ٣ روز گفت‌وگوهای ایران و گروه ٣+٣ که از ١۶ تا ١٨ آبان در ژنو برگزار شد، توافق شد که دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ٣+٣ چهارشنبه و پنجشنبه (٢٩ و ٣٠ آبان) در ژنو برگزار شود.
در گفت‌وگوهای ژنو ٢ طرفین وارد بحث محتوایی درباره سه بخش طرح ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران در ژنو یک شدند. در نشست ژنو ٢ نگارش متن برای توافق آغاز و پیشرفت های زیادی حاصل شد هر چند بعضی موارد، مورد اختلاف باقی ماند و قرار شد ادامه بحث ها در ژنو ٣ دنبال شود.
ظریف: توافقی که حقوق ایران را به رسمیت نشناسد شانس موفقیت ندارد
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه مراسم ختم والده محمدعلی نجفی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه کارشکنی‌های وزیر امور خارجه فرانسه را در مذاکرات را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: برخی هر چقدر تلاش کنند نمی‌توانند واقعیت را تغییر دهند.
ظریف ادامه داد: هر گونه توافقی که حقوق مردم ایران را به رسمیت نشناسند و از موضع احترام نباشد شانسی برای موفقیت ندارد.
وزیر امور خارجه اضافه کرد:‌خبرهای روز پنجشنبه و جمعه همه چیز را نشان می‌دهد و آنچه لازم است ضرورت یک برخورد از موضع برابر و احترام متقابل خواهد بود.
وی با بیان اینکه مردم ایران و نماینده‌های آنها چیزی جز احترام را نمی‌پذیرند،‌گفت: من همیشه امیدوارم و بدون امید نمی‌توان کار را پیش برد.
ظریف خاطرنشان کرد: البته امیدواری مخالف این موضوع نیست که ما با چشم باز حرکت کنیم.
امروز همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه از اعلام آمادگی هالک بانک ترکیه برای ازسرگیری انتقال پول نفت صادراتی ایران به هند خبر داد و نوشت: پالایشگاه های هندی برای پرداخت پول نفت ایران به یورو از دهلی نو کسب تکلیف کرده اند.
درخواست اوباما از کنگره
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا شب گذشته طی کنفرانسی خبری از قانونگذاران کنگره خواست تا فعلا تحریم های جدید علیه ایران وضع نکنند.
وی گفت: اگر ما درباره در پیش گرفتن دیپلماسی جدی هستیم، لزومی برای اضافه کردن تحریم های جدید به تحریم هایی که موثر هستند، وجود ندارد.
وی افزود: اگر دیپلماسی در مجبور کردن ایران به توقف برنامه هسته ایش شکست بخورد، هر اقدام کاهش اقدامات تنبیهی که از طریق مذاکرات اتفاق می افتد، می تواند به حالت قبل خود بازگردد.
اوباما در ادامه گفت: من قبلا گفته ام و باز تکرار می کنم که ما نمی خواهیم ایران تسلیحات اتمی داشته باشد. مذاکرات با ایران بهترین راه برای اطمینان حاصل کردن از اینکه ایران به بمب اتم دست پیدا نمی کند است. یعنی اینکه الان زمان تحریم های جدید علیه ایران نیست.
وی با تاکید بر اینکه گزینه نظامی همچنان روی میز است، گفت: بیایید امتحان کنیم ببینیم که آنها (ایران) چقدر مایل هستند تا این موضوع را از طریق دیپلماتیک و مسالمت آمیز حل کنند.
کری: ۹۵ درصد تحریمهای ایران باقی می ماند
همچنین “جان کری”، وزیرخارجه آمریکا نیز در گفتگو با شبکه “msnbc” اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد تحریم‌ها علیه ایران باقی خواهند ماند. پیش از آنکه تحریم‌ها اثرگذار شوند ایران از فروش نفت سالانه ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیارد درآمد داشت اما اکنون این مبلغ به ۴۰ تا ۴۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. کری در ادامه گفت: هیچ اختلافی بین آمریکا و اسرائیل درباره برنامه اتمی ایران وجود ندارد.
وی افزود:  این مبلغ حاصل از درآمدهای نفتی کنونی ایران هم در حساب‌های بانکی در کشورهای مختلف دنیا مسدود شده و آنها به این پول دسترسی ندارند. حرف ما آزاد کردن بخش ناچیزی از این مبلغ است، چون شما باید کاری انجام دهید تا برای آنها ارزش داشته باشد که بگویند ما برنامه خود را در وضعیت فعلی متوقف می‌کنیم و در واقع آن را به عقب برمی گردانیم.
از طرف دیگر، مایکل مان، سخگوی کاترین اشتون، نماینده سیاسی اتحادیه اروپا نیز در گفت وگو با رادیو دولتی صدای روسیه اظهار داشت: پیشرفت ها در مذاکرات ایران و ۱+۵ چشمگیر بود و دو طرف در طول سه روز مذاکرات فشرده از روز پنجشنبه هفته گذشته تا شنبه این هفته، در باره موضوعات مختلف گفت وگو کردند.
وی افزود: موضوعات مورد بحث ازجمله ابعاد فنی آن بسیار پیچیده بود و تصادفی نیست که مذاکرات در باره مسأله هسته ای ایران با کمابیش موفقیت از ۱۰ سال پیش جریان دارد. این مسأله را نمی توان با یک تلاش یا یک دور مذاکره حل و فصل کرد.
وی با بیان اینکه در مذاکرات ژنو واقعاً به پیشرفت هایی دست یافتیم، اظهار داشت: اما نتوانستیم موافقت نامه نهایی را که بسیاری در انتظار عقد آن بودند، تنظیم کنیم.
سخنگوی اشتون گفت: طرف های مذاکره کننده در باره مسأله هسته ای ایران هفته آینده بار دیگر در ژنو گرد هم می آیند تا به پیشرفت های بیشتری در روند حل این مسأله دست یابند.
آیت الله صدیقی در نماز جمعه تهران: امام حسین (ع) نیز عمر بن سعد را به مذاکره فرا خواند
آیت‌الله کاظم صدیقی خطیب امروز نماز جمعه تهران در خطبه دوم با اشاره به مذاکرات ایران و کشورهای عضو ۱+۵ گفت: ایران بر اساس اعتبار مدنی، فرهنگی، اخلاقی و دینی خود و فضایی که در دنیا به وجود آورده است به دنبال مذاکره است و فضای عقلانیت را حاکم کرده است و البته این مذاکره از موضع قدرت است.
وی افزود: حضرت امام حسین (ع) نیز عمر بن سعد را به مذاکره فرا خواند و البته می‌دانست که وی قبول نمی‌کند اما می‌خواست شقاوت و غیرعقلانی بودن آنها را نشان دهد.
خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: حالا غرب از موضع خود مذاکرات و شرایط ایران را بپذیرد یا نپذیرد ما معتقد هستیم که پیروزی که ما یک محور و یک رهبر داریم اگر ما متفرق بودیم و یا حکومت سلطنتی و یک جمهوری محض بودیم قدرت ما کم بود اما ما جمهوری اسلامی هستیم اسلامیت ما حول محور ولایت و جمهوریت ما با حضور عظیم مردم است.
آیت الله صدیقی با اشاره به مذاکرات ایران و تعلیق غنی‌سازی در سال‌های ۸۲ تا ۸۳ گفت: در آن زمان این مسئله یک تاکتیک و یک تست بود و همین که ما فهمیدیم آنها اهداف دیگری دارند این مسئله سبب پرش‌ها و قدم‌های بعدی ما شد.
خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد:ما با داشتن ملتی اصیل، مقاوم، شهادت‌طلب و قربانی‌داده و ولایی و مومن و ۳۴ سال کارآزموده و با داشتن رهبری حکیم و فرزانه، دنیادیده و متوجه به همه جوانب و متصل به الله و متوسل به ائمه اطهار و با بینش وسیع دینی همانگونه که دنیا را در عرصه نظامی متحیر کردند، از مواضع خود نیز کوتاه نخواهیم آمد.
وی افزود: جنگ نظامی علیه ما یک جنگ جهانی بود که یک طرف ایران قرار داشت و در نقطه مقابل همه دنیا قرار داشتند. آن روز جوانان ما با اعتقاد و ایمان وارد شدند و هشت سال و نیم با قدرت‌های نظامی شرق و غرب در افتادند و در نهایت پیروزی را برای خود رقم زدند و شکست دشمن را به ارمغان آوردند.
آیت الله صدیقی گفت: با داشتن چنین مردمی در این جنگ نیز موفق خواهیم بود و حتی اگر آنها کوتاه نیامدند، ما سر موضع خود هستیم و مطمئنیم به فضل پروردگار و با داشتن منطقه جغرافیایی خاص و مدیران زحمت‌کشیده این فشارها برای ما ذلت و شکستی در پیش نخواهد داشت و با اقتدار مذاکرات را پیش خواهیم برد.
وی افزود: طرف‌های مذاکره‌کننده به مانند همیشه فرافکنی می‌کنند و اخیرا نیز اعلام کرده‌اند طرف ایرانی مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای شده است.از آن دروغ‌های واضح است آنها برخلاف صحبت‌های قبلی خود عمل کرده‌اند و هنوز هم با سعه صدر زمینه وجود دارد. ما انتظار داریم غربی‌ها از این فرصت استفاده کنند.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: مقام معظم رهبری تیم مذاکره کننده را بچه های انقلاب خوانده است و  آهنگی که گروه مذاکره‌کننده ما در پیش گرفته و با حفظ خط قرمزها، با حفظ عزت، حکمت و منافع ملی‌مان بوده و امیدواریم تا آخر نیز این راه ادامه داشته باشد و این اعتماد را مردم نسبت به همه مسئولین همیشه داشته باشند.
پاسخ افخم به ادعاهای تکراری “عبدالله بن‌زاید آل نهیان”
شیخ «عبدالله بن‌زاید آل نهیان» که در کنفرانس خبری مشترک با «گیدو وستروله» همتای آلمانیش در روز چهارشنبه شرکت کرده بود، با تکرار ادعاهای خود درباره جزایر سه گانه گفته است: «ما یک موضوع حل‌نشده با ایران داریم. ایران هنوز بعد از ۴۲ سال سه جزیره ما را اشغال کرده است.»
اما امروز مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص اظهارات وزیر خارجه دولت امارات عربی متحده در خصوص جزایر سه گانه ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی گفت: جزایر سه گانه ایرانی متعلق به جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود و تعلق تاریخی این جزایر به ایران واقعیتی انکارناپذیر است.
افخم همچنین افزود: هرگونه اظهاراتی که برپایه عدم توجه به واقعیتهای جاری منطقه خاورمیانه و خلیج فارس باشد به همگرایی منطقه‌ای وتقویت روابط کشورهای منطقه کمک نمی‌کند.
سایر اخبار مهم امروز به شرح زیر هستند:
*حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه مراسم ختم والده محمدعلی نجفی در پاسخ به سوالی درباره تهدیدات نظامی این روزهای آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران، این تهدیدات را شوخی دانشت و گفت: زیاد اینها را جدی نگیرید.
*حسین فریدون دستیار ارشد رئیس‌جمهور در حاشیه مراسم ختم والده محمدعلی نجفی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به آغاز سفرهای استانی دولت یازدهم گفت:‌ رئیس‌جمهور شخصاً در این سفرها حضور پیدا می‌کند و تنها بخشی از اعضای کابینه به این سفرها می‌روند.
*حسن کریمی، معاون عمرانی استانداری تهران گفت: با توجه به کاهش آلاینده‌های هوا افزایش طرح زوج و فرد خودروها از یکشنبه اجرایی نمی‌شود و ساعت کاری ادارات نیز از فردا به روال قبل بازمی‌گردد.
*وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هفته آینده برای پاسخگویی به سؤالات ۲۳ نفر از وکلای ملت و همچنین وزیر اطلاعات برای ارائه گزارشی درباره نحوه پاسخگویی به استعلامات، به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌روند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=9235

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.