بهترین دارایی ها پیارم به نقل از جام دینی؛ شفقنا خبرداد: به مناسبت دهه کرامت و ایام ولادت امام رئوف(ع) و کریمه اهل‌بیت(س) آیت‌الله مجتبی تهرانی به شرح یک حدیث از امام رضا(ع) پرداخت که در ادامه می‌آید:   در روایت از امام هشتم(صلوات‏الله‏علیه) منقول است که فرمودند:   اول؛ «اَفضَلُ المالِ ما وَقی بِهِ ...

بهترین دارایی ها

پیارم به نقل از جام دینی؛ شفقنا خبرداد: به مناسبت دهه کرامت و ایام ولادت امام رئوف(ع) و کریمه اهل‌بیت(س) آیت‌الله مجتبی تهرانی به شرح یک حدیث از امام رضا(ع) پرداخت که در ادامه می‌آید:

 

در روایت از امام هشتم(صلوات‏الله‏علیه) منقول است که فرمودند:

 

اول؛ «اَفضَلُ المالِ ما وَقی بِهِ العِرضُ»، در بین اموال، بهترین مال برای انسان، آن مالی است که به وسیله آن آبرویش را حفظ کند، خوب دقّت کنید! یک عدّه، آبرویشان را می‏ریزند که مال به دست بیاورند که بدون تعارف، این کار خیلی حقارت و پستی می‏خواهد، لذا اگر کسی از آبرویش مایه می‏گذارد که مال به دست بیاورد، خیلی حقیر است در حالی‏که باید عکس این باشد و باید با مال، آبرویش را حفظ کند و مالی با فضیلت است که انسان به‏ وسیله آن آبرویش را حفظ کند.

 

دوم؛ «وَاَفضَلُ العَقلِ مَعرِفهُ الاِنسانِ نَفسَهُ»، عقل در اینجا به معنای ادراکات عقلانی انسان است، هم ادراکات نظری و هم عملی؛ بهترین عقل آن شعور و فهمی است که انسان به وسیله آن، خودش را شناسایی کند.

 

حضرت می‏فرمایند: «وَاَفضَلُ العَقلِ مَعرِفهُ الاِنسان نَفسَهُ»؛ خود شناسی؛ نمی‏گوید خدا شناسی، جمله عجیبی است، به ذهن ما اینطور می‏آید که امام هشتم باید بگوید: بهترین عقل، آن است که انسان با آن خدا را بشناسد، در حالی‏که حضرت می‏گوید: خودت را بشناس. چرا؟ جهتش این است که اگر انسان در یک بُعدش، خودش را بشناسد، باید خدا را بشناسد، خود شناسی، انسان را به خدا شناسی می رساند.

 

در روایتی منقول است که «مَن عَرَفَ نَفسَهُ فَقَد عَرَفَ رَبَّهُ»؛ اگر خودت را شناختی، پروردگاررت را می‏شناسی، روایت می‏فرماید: ربّت را خواهی شناخت؛ یعنی بنشین کمی فکر کن و ببین چه کاری از دست تو بر می‏آید؛ وقتی فهمیدی هیچ کاره‏ای، می‏فهمی که کس دیگری تو را این جور درستت کرده و اوست که تو را می‏گرداند.

 

یکی از اشتباهاتی که ما می‌کنیم این است که خیال می‏کنیم، خودمان رازق هستیم، بیچاره! تو که خالق خودت نیستی که رازق خودت باشی، آن که خالق است، رازق است. لذا وقتی فهمیدی هیچ کاره‏ای، می‌فهمی کاره دیگری هست و به سوی او راه پیدا می‌کنی؛ بعد به سمت او می‌روی.

 

«اَفضَلُ العَقلِ مَعرِفهُ الاِنسانِ نَفسَهُ»؛ بهترین شعور و درک این است که خودت را بشناسی، وقتی خودت را شناختی، بعد خدا را می شناسی. یعنی وقتی فهمیدی عاجز و بیچاره‏ای، می‌فهمی کاره دیگری هست و به سوی او راه پیدا می‌کنی.

 

لذا حضرت می فرماید: «اَفضَلُ العَقلِ» این است که آدم خودش را بشناسد، اگر خودت را شناختی، به عیب‏هات پی می‌بری، می‌روی خودت را اصلاح می‌کنی، تو خودت را یادت رفته است، کمی بنشین، ببین چقدر رذیله، در تو هست. حرص داری، طمع داری، کبر داری، شاید به فکر اصلاح خودت بیفتی!

 

حمایت از جنایت

مسلمان نماهای وهابی که خود را مسلمان معرفی کرده اند همواره خود را مبری از جنایت، دروغ و خیانت به اسلام و مسلمانان می دانند اما اسناد و مدارک فراوانی وجود دارد که آنها دستانشان تا آرنج آلود به خون شیعه و سنی است.

 

لطفا با دختر شیعه ازدواج نکنید!

جام دینی؛ مفتی وهابیون در شبکه «وصال فارسی» از مردان اهل سنت درخواست کرد از ازدواج با دختران شیعه خودداری کنند.

بیننده ای از «ملا زاده» پرسید: «می خواهم با دختری شیعه ازدواج کنم، آیا به نظر شما ازدواج با شیعیان جایز است؟»

 

«ملازاده» ضمن ممنوع دانستن ازدواج با دختران شیعی، برای فتوای خود استدلال های مضحکی بیان کرد. این دکتر وهابیت گفت: «با دختران شیعه ازدواج نکنید؛ علت اول: چون قدرت پوشالی در ایران در دست شیعیان است، اگر فردا اختلافی بین شما پیش بیاید این آخوندهای بی دین و ضد سنت حق شما را پایمال می کنند! و علت دوم: پیامبر(ص) فرمودند برای ازدواج به دین و اخلاق دختر توجه کنید.»

 

وی در ادامه اهانت هایش به شیعه، گفت: «دین زن باید خوب باشد. نه این که قبر پرست و علی پرست باشد، نه این که مشرک و امام پرست باشد.»

 

گفتنی است، این به اصطلاح عالم وهابی که ساکن لندن است و هم راستا با سیاست های انگلستان و برای اختلاف افکنی میان شیعه و سنی، برنامه هایش را از لندن پخش می کند، علمی جز فحاشی و توهین ندارد. وی معمولا تا اسم شیعه را می شنود عصبانی می شود و به جای استدلال و دلیل آوردن به پرخاشگری می پردازد.

 

«ملازاده» در حالی شیعه را متهم به علی پرستی و امام پرستی می کند که هیچ شیعه ای چنین عقیده ای ندارد؛ ولی خود او مقابل حامیان سعودیش خم و راست می شود و آن ها را می پرستد.

 

ترس امثال این مفتی وهابی این است که مردان اهل سنت تحت تأثیر استدلال ها و عقلانیت شیعه، دست از مذهب خود بردارند و شیعه شوند؛ بنابراین راهی نمی بینند جز این که پیروانشان را از شیعه دور کنند و آن ها را تنها در فضای بسته و محدود نگه داشته و از تفکر و تأمل باز دارند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

لینک کوتاه :http://www.piyarom.ir/?p=1801

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.